Brusel vyšetřuje Motorolu kvůli blokování patentů

Brusel - Evropská komise vyšetřuje americkou společnost Motorola Mobility. Vyhověla tak stížnostem konkurence, podle které Motorola záměrně blokuje přístup ke svým základním patentům, nezbytným pro fungování řady aplikací. Nejvíce si na Motorolu stěžují americké firmy Apple a Microsoft. Komise stížnost vyšetřuje ve dvou samostatných případech.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Ethan Miller

Motorola Mobility zneužívá svého postavení. Podle společností Apple a Microsoft prý vždy požádá o soudní příkaz, aby mohla zablokovat prodej výrobků konkurence, které využívají její patenty. Motorola z minulosti vlastní rozsáhlé portfolio patentů, přičemž některé z nich jsou nutné k fungování řady dnešních aplikací, včetně těch bezdrátových.  

Motorole už se díky soudním příkazům podařilo dočasně zablokovat prodej mnoha produktů, včetně přístrojů iPhone či iPad od Applu, případně herní konzoly Xbox od Microsoftu. Ve všech těchto přístrojích jsou technologie, které využívají některý z patentů Motoroly. Rivalové tvrdí, že se Motorola snaží jen získat na trhu konkurenční výhody pro vlastní podobné výrobky.

Funguje-li patent jako standard, musí být zpřístupněn

Evropské právo říká, že firmy vlastnící patenty k technologiím, které fungují jako standard v určitém odvětví, musí tyto patenty zpřístupnit konkurenci. Standardy zajišťují, že přístroje různých výrobců budou schopny vzájemně komunikovat. Evropskou komisi rovněž zajímá, zda Motorola nespojovala zpřístupnění standardních patentů s nevýhodnými licenčními podmínkami.

Motorola Mobility vznikla ze společnosti Motorola, která se loni rozdělila na dvě části, a to na Motorolu Mobility, která se věnuje výrobě mobilních telefonů a počítačových tabletů, a Motorolu Solutions, která se zaměřuje na ostatní elektroniku. Aktivit v oblasti síťových řešení se firma zbavila a prodala je společnosti Nokia Siemens Networks.