Vláda znovu probere spory kolem loterijního zákona

Praha - Už pošesté se vláda vrátí k projednávání nového zákona ministerstva financí o provozování sázkových her. Dodnes se totiž nenašla jasná shoda nad tím, zda má mít zahraniční provozovatel sázkových her sídlo v Česku. S touto podmínkou prozatím počítá zákon, legislativní rada vlády a ministerstvo zahraničí jsou ale proti.

Češi každoročně prosází přes 100 miliard korun. Podle odhadů zhruba desetinu tvoří peníze na zahraničních internetových sázkách, což pro státní rozpočet znamená ztrátu nejméně dvě miliardy. Vláda sužovaná hospodářskou krizí by proto chtěla loterii připoutat výhradně k tuzemskému trhu. „Já jsem přesvědčený, že nalezneme takovou shodu, která nakonec bude podpořena vládou,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Největší spor se vede o internetové sázení. Zákon má v této souvislosti pustit na trh zahraniční firmy, které ale budou muset obdržet oficiální sídlo pro registraci českých hráčů. Podle Legislativní rady vlády je ale toto nařízení v rozporu s evropským právem. Proti současnému návrhu zákona protestuje i Unie herního průmyslu.

Dalším sporným tématem jsou videoterminály - přes odpor obcí jsou stále na každém rohu. Nový návrh počítá s tím, že videoterminály budou radnice moci vykázat rychleji. Původně přitom mělo platit přechodné období tři roky. „Ministerstvo financí nyní navrhuje zkrácení této přechodné doby na 6 měsíců od doby účinnosti nového loterijního zákona,“ sdělil mluvčí Radek Ležatka. Podle Unie herního průmyslu jde čistě o diskriminaci a omezování fungujícího podnikání.

Mění se i pravidla k provozování her. Vláda chce zavést dvě povolovací řízení s tím, že první udělí licenci na konkrétní hazard na českém území, to druhé pak určí, kde přesně ho bude možné provozovat. Změnu čekají i tomboly nebo spotřebitelské sázkové hry, u nichž úhrnná výše výher bude vyšší než 100 tisíc korun. Tyto částky se mají nově ohlašovat specializovanému finančnímu úřadu.

Video Reportáž Vladimíra Keblúška
video

Reportáž Vladimíra Keblúška