K hazardu se vláda vrátí až v červnu

Praha - Vláda i dnes přerušila projednávání nového zákona o provozování sázkových her, který má mimo jiné umožnit zahraniční majetkovou účast u všech druhů sázkových her. Důvodem už šestého přerušení v řadě byla nutnost konzultace o slučitelnosti návrhu s evropským právem. Slučitelnost návrhu teď bude ministr financí Miroslav Kalousek konzultovat s Evropskou komisí.

„Chceme mít jistotu, že návrh není v rozporu s evropským právem,“ prohlásil po jednání vlády ministr obrany Alexandr Vondra. „Za předpokladu, že by právní služba Evropské komise řekla: 'Ano, opravdu tady budete schvalovat něco, co je v rozporu s právem EU', tak bychom byli v poměrně nekomfortní situaci. Nutilo by nás to upravit zákon tak, jak si nepřejeme. Doufám, že tak to nedopadne,“ vysvětlil Kalousek.

Aby byla možná zahraniční majetková účast na českém hazardním trhu, provozovatel má mít sídlo a kamennou pobočku pro registraci hráčů v Česku. Jenže v tomto bodu přetrvávají mezi vládními stranami rozpory. Legislativní rada vlády doporučila návrh neschválit, protože podle ní odporuje evropskému právu. Kompromisem podle některých informací mohlo být časové omezení sporných paragrafů. 

Josef Novotný (VV), místopředseda sněmovního zemědělského výboru

„Zákon má podstatnou vadu v tom, že zvyšuje limity sázky, hodinové prohry a všechny jackpoty a další řádově pět až devětkrát. To je věc, o které se nediskutuje. A diskutuje se tady o nějaké kompatibilitě s Evropskou unií, o internetu apod. Přitom internet je ve světě, Spojených státech, Holandsku, Švédsku, řešen úplně jednoduše. Zakážou se bankovní převody na účty nepovolených společností a je to vyřešeno. Měli jsme to už v Senátu připraveno, jenomže sněmovna se lekla, když to Senát schválil.“


Zkrácení přechodného období se nelíbí zástupcům hazardu

V zákonu je také obsaženo zkrácení takzvaného přechodného období ze tří let na šest měsíců. V přechodném období je možné provozovat loterie a jiné podobné hry ve městech, aniž by tuto činnost mohly omezit radnice. Pokud bude zákon přijat, videoloterijní terminály by tak z obcí mohly zcela vymizet už v polovině příštího roku.

Videoterminál Sazky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Proti zkrácení období však ostře vystoupili zástupci hazardu. Sdružení SPELOS, které je největším sdružením provozovatelů centrálních loterijních systémů, uvádí, že jde o „surový“ zásah do práv legálních provozovatelů. „Pokud vláda a následně parlament schválí tento neuvážený nápad, příští vlády budou zatíženy reálnými arbitrážními nároky v řádu desítek miliard Kč a provoz sázkových her se celý přesune na nikým neregulovaný internet a do ilegality,“ prohlásil výkonný ředitel sdružení SPELOS Petr Vrzáň.

V zákoně je uvedena také povinnost absolvovat dvě povolovací řízení k provozování povolovaných her. Půjde o základní povolení, které bude mít celostátní platnost pro konkrétní druh hry a bude vydáváno na tři roky. Druhé povolení bude k umístění hry, jehož platnost bude omezena na konkrétní herní prostor. Ohlašované hry, tedy spotřebitelské sázkové hry a tomboly, u nichž úhrnná výše výher činí více než 100 tisíc korun, budou spadat pod režim ohlašování specializovanému finančnímu úřadu.

Video Komentář Miroslava Kalouska a Josefa Novotného
video

Komentář Miroslava Kalouska a Josefa Novotného

Komentář Miroslava Kalouska a Josefa Novotného

0905

TK po jednání vlády