Nový projekt MMR povede ke zprůhlednění prodeje státního majetku

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj a Asociace realitních kanceláří zavádí nový projekt Vášmajetek.cz, díky němuž bude zveřejnění státních nabídek jednodušší. Projekt Vášmajetek.cz má sloužit městům, obcím a ministerstvům při prodeji jeho majetku. Každá instituce se může na stránkách zdarma zaregistrovat a vkládat svoje nabídky. Součástí projektu je i poradna institucím, která jim pomůže provést dražby majetku v souladu se zákonem.

Nakupovat na portálu Vášmajetek.cz může každý, nabídky drobností, jako například mobilních telefonů a drobné elektroniky, jsou na stránkách zdarma, platícím členům se pak zobrazí i nabídky automobilů a nemovitostí. Během jednoho roku by se ale měly lidem všechny registry zobrazit zdarma. Projekt je financován jak z prostředků zúčastněných realitních kanceláří, tak částečně i z výnosů dražeb.

Účelem portálu Vášmajetek.cz je centralizace všech dražeb, aukcí a prodejů majetku státu, měst a obcí, krajů a exekučně zabaveného majetku. Web obsahuje informace o připravovaných, probíhajících i již proběhlých dražbách, aukcích a prodejích.


Projekt Vášmajetek.cz by měl sloužit hlavně k tomu, aby se o prodeji státního majetku dozvědělo co nejvíce lidí. Díky tomu by se mohla zvýšit i částka, za kterou stát svůj majetek prodává, zlepšení se dá očekávat i v řádech desítek procent.

V současnosti je v registrech portálu k dispozici asi dvacet tisíc inzerátů, časem by jich ale mělo přibývat, ministerstvo se totiž chystá s nabídkou využití portálu oslovit všechny obce. Úspěch celého projektu závisí právě na tom, jak se do něj instituce zapojí - registr je soukromý a nikoho nutit nemůže.

V ČR už sice existuje centrální adresář dražeb, ten ale není veřejnou správou příliš využíván. Neslouží soukromým kupcům a obsahuje pouze majetek, který je prodáván formou veřejné dražby. Podle kritiků je navíc nepřehledný a neposkytuje všechny detaily.

Hlavní výhodou nového portálu tedy bude větší transparence i širší rozsah, náklady na nový web by pak neměly převýšit náklady na dříve využívané stránky. Podstatný rozdíl je také v tom, že provozovatelé serveru Vášmajetek.cz případné zájemce sami oslovují. Spolupracují proto třeba s Asociací realitních kanceláří.

Video Rozhovor s Jiřím Skuhrovcem
video

Rozhovor s Jiřím Skuhrovcem

Rozhovor s Jiřím Skuhrovcem

Telefonát Vandy Kašové