Krom sucha trápí české zemědělce i přílišný dovoz masa

Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - České zemědělství dosáhlo v roce 2011 rekordně vysokého schodku zahraničního obchodu. Důvodem je především fakt, že ČR vyváží suroviny a dováží zpracované produkty s vyšší přidanou hodnotou, a to především u dovozu masa. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy činil schodek 35 miliard korun. 

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jindřich Mynařík

V prvním čtvrtletí 2012 se zahraniční obchod s masem na záporném výsledku obchodní výměny podílí z poloviny, uvedl Pýcha na jednání Zemědělského svazu ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle Pýchy je výsledný schodek paradoxní vzhledem k vývoji v Evropské unii, která za rok 2010 udává kladné saldo 197 miliard korun. 

Ceny živočišných výrobků byly loni o 0,5 procenta nižší než v roce 2004. Zemědělská produkce ČR v běžných cenách loni díky rostlinné výrobě vzrostla a dosáhla 112,2 miliardy korun, ale byla o 13,5 miliardy korun nižší než v roce 1995, kdy díky živočišné výrobě činila 125,7 miliardy korun.

Ministr zemědělství Petr BendlPetr Bendl, ministr zemědělství:

„Blížíme se tím situaci v rozvojových zemích, zatímco ve vyspělých státech táhne zemědělství právě živočišná výroba. Pokud se tento trend nepodaří otočit do roku 2020, budeme muset živočišnou výrobu odepsat.“


Trvající pokles živočišné výroby doprovází klesající soběstačnost Česka v základních potravinách živočišného původu. Například tuzemské stavy prasat loni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo takřka o pětinu meziročně méně. Roční spotřeba vepřového masa se v ČR v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu a vepřové zůstává nejoblíbenějším druhem masa v Česku. Polovina vepřového na tuzemském trhu pochází z dovozu.

Zemědělcům dělá starosti i letošní počasí   

Jarní sucho, které zasáhlo hlavně Moravu, se podle Bendla výrazně podepsalo na kvalitě porostů a jejich současný stav nedává na mnoha místech předpoklady pro sklizeň, která by mohla uhradit vložené náklady zemědělců. Ministerstvo však podle Bendla nemá volné peníze ani dotační program, který by finanční ztrátu zemědělců vyrovnal. „Situaci monitorujeme a uvažujeme o různých úlevách a odkladech splatnosti,“ řekl Bendl.