HSBC se omluvila za laxní dohled a zavírá účty na Kajmanech

Londýn/Washington - Vedení britského finančního ústavu HSBC se omluvilo za laxní přístup, který léta uplatňovalo při kontrole finančních toků. Banka je mimo jiné obviňována, že nedbalým dohledem umožnila, aby přes její účty praly špinavé peníze například drogové kartely z Mexika. Šéf dohledu David Bagley řekl, že odstupuje, banka pak uvedla, že uzavře tisíce klientských účtů, které byly otevřeny v její pobočce na Kajmanských ostrovech.

Bagley odchodem z funkce reaguje na závěry vyšetřování, které vedly úřady ve Spojených státech a Velké Británii. To například potvrdilo, že největší evropská banka léta nebrala ohledy na doporučení, která dostávala od regulačních orgánů.

Banka podle vyšetřovatelů pokyny systematicky ignorovala, takže drogové kartely mohly fingovanými transakcemi „vyprat“, tedy zlegalizovat, miliardy dolarů. Jak se uvádí v materiálech amerického Senátu, banka také měla obcházet sankce vůči Íránu nebo rozvíjet podnikání s firmami napojenými na terorismus.

Manažeři tvrdí, že o ničem nevěděli. Senátoři jim nevěří

Laxní kontrola měla podle senátní komise, která o praktikách HSBC sepsala podrobnou 335stránkovou zprávu, trvat celkem sedm let. „HSBC založila svou americkou pobočku jako bránu do amerického finančního systému a tuto bránu nechala svými globálními aktivitami dramatickým způsobem zneužít,“ upozornil demokratický senátor Carl Levin, který stojí v čele vyšetřovací komise.

Bagley řekl, že z funkce hlavního dozorového činitele odejde, ale v HSBC bude nadále pracovat. Senátoři přitom dali najevo skepsi nad tvrzením manažerů, že o problému s laxním dohledem po celou dobu jeho trvání nevěděli.

Činitel HSBC, který v letech 2007 a 2008 řídil mexickou odnož banky, před vyšetřovacím orgánem Senátu řekl, že se snažil nedostatky odstranit. Neměl k tomu ale prý dostatečné pravomoci.

Video Telefonát Milana Kocourka
video

Telefonát Milana Kocourka

Telefonát Milana Kocourka

17.6.2012 Z12

HSBC nezabránila praní špinavých peněz

Management HSBC: Chceme se omluvit a plně napravit chyby

HSBC měla podle zprávy senátní komise například spolupracovat se saúdskoarabskou bankou Al Rajhi, která je skrze své vlastníky napojena na teroristické skupiny. Al Rajhi měla mezi lety 2006 až 2010 podle zjištění komise z operací HSBC získat jednu miliardu dolarů v hotovosti. „HSBC přitom měla zákonnou povinnost podniknout zodpovědné kroky, které by zajistily, že nebude obchodovat s bankami, které umožňují financování terorismu,“ píše se ve zprávě.

„Chceme se omluvit, pojmenovat tyto chyby a plně napravit to, kde jsme se vydali chybným směrem,“ uvedl mluvčí HSBC Robert Sherman. Chyb se podle managementu banka dopustila nedopatřením.

Za své chování by banka mohla dostat rekordní pokutu, a to až ve výši jedné miliardy dolarů. Rána by to přitom byla nejen pro banku samotnou, ale i pro britský finanční systém, který již nyní sužuje skandál kolem manipulací se sazbami LIBOR, kterých se údajně měla dopouštět banka Barclays, mohly do ní ale být zapleteny i další finanční domy.