Prvním CD končí životnost, řada lidí může přijít o své vzpomínky

Praha - Až tři čtvrtiny českých domácností můžou přijít o své vzpomínky pořízené digitálními fotoaparáty nebo kamerami. Zatímco vytištěná fotka přežije i několik generací, ta vypálená na cédéčku vydrží maximálně deset let. Důvod je jednoduchý – cédéčka zkrátka nemají tak dlouhou životnost jako papír. Prvním zálohovacím nosičům končí životnost právě nyní.

Podle výrobců měla CD a DVD vydržet 80 až 100 let. Nezávislé studie ovšem ukazují, že realita je zcela jiná. Americký National Institute of Standards & Technology ve své zprávě uvádí, že životnost klasického DVD-R dosahuje maximálně 30 let, a to ještě v případě, že se skladuje v ideálních podmínkách. A jak takové podmínky vypadají? Aby byla životnost disku co nejdelší, je třeba ho skladovat při stálé teplotě 25 stupňů Celsia při stabilní vlhkosti 50 procent a nevystavovat světlu. Takové podmínky byste ovšem v běžných domácnostech jen těžko hledali.

A tak je řada uživatelů, kteří si své zážitky nafotili nebo natočili a vypálili na CD nebo DVD, stále častěji konfrontována s nepříjemnou realitou. První vratké krůčky svých dětí nebo jiné chvíle radosti a štěstí už nikdy neuvidí. Své o tom ví i Martina Hyndráková. Ta se před lety nechala natočit při svém prvním seskoku padákem. „Když jsme se na to po třech letech chtěli podívat, tak jsme zjistili, že DVD je vadné, takže jediné, co se s ním dá dělat, je točit si ho tak maximálně na prstě,“ popsala Hyndráková.

Se zálohováním dat si Češi hlavu nedělají

Digitální revoluce, která pohřbila kinofilm a foťák a kameru dostala do všech mobilů, způsobila, že množství ukládaných dat raketově roste. Průměrná domácnost tak ročně nahromadí 23 gigabajtů dat a objem digitálních vzpomínek stále stoupá. Se zálohováním dat na více nosičů si přitom české domácnosti zrovna hlavu nedělají. „Z našich analýz vyplývá, že 75 procent domácností nezálohuje data žádným způsobem. Životnost končí zejména u CD a DVD,“ podotkl produktový ředitel společnosti 100Mega David Petrovič.

Nejbezpečnějším způsobem, jak data zálohovat, je stále jejich ukládání na pevný disk. I ten, především ten přenosný, ale může selhat. A tak rychle roste počet firem, které zachraňují ztracená data z nosičů, které dosloužily. „Ročně naší laboratoří projde několik tisíc zakázek. Nárůst je zhruba v desítkách procent za rok,“ uvedl ředitel společnosti DataRecovery Petr Kavan. Není to ale levné. Cena může přesáhnout i deset tisíc korun.

I zálohování na internetu má svá úskalí

Posledním trendem je pak zálohování dat na internetu, ať už v online fotogaleriích, video serverech nebo zvláštních službách, které fungují jako internetový pevný disk a dá se na ně připojit odkudkoliv. Jenže i tento způsob ukládání dat má svá úskalí. Do internetového úložiště se může nabourat hacker a vaše intimní fotky rozeslat třeba po internetu nebo vás o ně nenávratně připravit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
10:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Cla uvalená na Čínu mohou mít v USA velkou podporu voličů, míní Pondělíček

„Větší část Američanů je teď přesvědčena o tom, že na vzájemném obchodu vydělává především Čína,“ řekl v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou amerikanista Jiří Pondělíček, podle kterého mohou mít vysoká cla, která americký prezident Donald Trump uvalil na Čínu, velkou podporu voličů. „Podle průzkumů veřejného mínění se obraz Číny u americké veřejnosti propadá,“ uvedl sinolog a orientalista Martin Hála, podle něhož je v současnosti pohled Američanů na Čínu negativní.
před 6 hhodinami

Americké akcie se po středečním prudkém růstu vrátily k poklesu

Americké akcie se po středečním prudkém posílení vrátily k poklesu. Poté, co Bílý dům ve čtvrtek potvrdil, že celkové clo na dovoz z Číny činí 145 procent, tak akcie ještě více prohloubily ztráty z úvodu obchodování. Technologický index Nasdaq vykázal pokles o 4,31 procenta na 16 387,31 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,46 procenta na 5268,05 bodu a Dow Jonesův index se snížil o 2,5 procenta na 39 593,66 bodu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Evropské i asijské akcie stouply. Pomohlo jim Trumpovo pozastavení cel

Akciové burzy v Evropě během čtvrtečního obchodování výrazně posílily. Reagovaly na to, že americký prezident Donald Trump ve středu na devadesát dní pozastavil zvýšení amerických cel vůči většině zemí, s výjimkou Číny. Indexy přidaly tři až čtyři procenta. V zisku skončila také většina indexů v Asii. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 přidal přes devět procent.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
včera v 12:02

Dobrá zpráva, říká o pozastavení většiny cel Stanjura. S USA se má jednat, míní Nacher

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavit většinu cel na 90 dní je podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) dobrá zpráva. Lepší by ale bylo, kdyby platila stávající pravidla, řekl v Událostech, komentářích s moderátorkou Barborou Kroužkovou. Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Patrik Nacher (ANO) uvedl, že se má s USA o clech jednat. „V této první fázi by ta jednání měla být zastřešena Evropskou unií, protože je to celek a síla, které Donald Trump rozumí,“ dodal.
9. 4. 2025

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvedl. Dohoda bude s každým, věří

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu nových cel na devadesát dní. Pauza se netýká Číny, té cla naopak zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom informoval ve středu v podvečer středoevropského času na své sociální síti Truth Social. Následně před novináři prohlásil, že se Spojené státy mohou na clech dohodnout s každou zemí včetně Číny. Jeho cílem je prý dosáhnout spravedlivé dohody. Poznamenal, že lidé „měli z cel trochu strach“.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025

Americké burzy prudce posílily po výroku Trumpa, že pozastavuje většinu cel

Americké akcie reagovaly ve středu večer středoevropského času prudkým růstem na oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že pozastavuje většinu cel na devadesát dnů – s výjimkou Číny, u níž naopak ještě „přitvrdil“. Pomyslným skokanem dne se stal technologický index Nasdaq, který přidal více než dvanáct procent. Ostatní hlavní indexy vzrostly o sedm až devět procent. Výrazně tak smazaly propady, kterými burzy reagovaly v minulých dnech právě na americká cla uplatňovaná vůči ostatním zemím světa.
9. 4. 2025Aktualizováno9. 4. 2025
Načítání...