Češi šetří na balené vodě, volí raději pitnou z kohoutku

Praha - Češi v posledních letech kupují stále méně nealkoholických nápojů. Jen loni jejich spotřeba podle Svazu výrobců nealkoholických nápojů meziročně klesla o dvě procenta na 25,07 milionu hektolitrů. Za poklesem stojí v první řadě ekonomická krize. Řada lidí namísto balených vod či džusů kvůli ceně dává přednost vodě z kohoutku, kterou si mnohdy ochutí sirupem. Roste rovněž obliba nealkoholického piva.

Od roku 2004 se spotřeba nealka snížila více než o desetinu. „Jednou z příčin tohoto poklesu spotřeby je současná ekonomická krize. Kupní síla domácností se snižuje a spotřebitelé mnohdy stojí před volbou, které nápoje budou pít,“ uvedl výkonný tajemník svazu Zdeněk Huml.

Češi si vodu z kohoutku rádi ochutí sirupy

Přestože spotřeba pitné vody v Česku dlouhodobě klesá, z průzkumů vodárenské společnosti Pražské vodovody a kanalizace vyplývá, že podíl lidí využívajících vodu k pití v posledních letech mírně roste, sdělil mluvčí firmy Ondřej Pokorný. Různě časté pití kohoutkové vody podle něj uvedlo devět lidí z deseti. Tento trend potvrzuje také růst spotřeby sirupů, kterými si lidé vodu ochucují.

Češi v posledních letech pijí stále méně balených vod, které se na celkové spotřebě nealka podílejí zhruba jednou třetinou. Omezují také konzumaci sycených nápojů, jejichž podíl na celku je takřka poloviční. Snižuje se i spotřeba džusů, ovocných nápojů a nektarů. Naopak kromě sirupů roste také obliba energetických nápojů. Spotřeba ledových čajů byla loni proti roku 2004 téměř dvojnásobná, přestože od roku 2008 klesá.

Rozdíl v ceně je pořád obrovský

Přestože vodárenské firmy rok od roku vodu zdražují, voda z kohoutku zůstává stále nesrovnatelně levnější než voda v láhvích. Zatímco litr pitné vody přijde odběratele zhruba na pět haléřů, litr balené vody lze pořídit za tři koruny v diskontních prodejnách, ale také za několik desítek korun, které dá zákazník za značkovou minerální vodu zahraničních značek.

Zatímco prodej balených nealkoholických nápojů a piva v době ekonomické krize spíše klesá či stagnuje, obliba točených limonád roste. Někteří jejich výrobci hlásí za poslední rok nárůst produkce až o desítky procent. Několik let trvající trend podle nich mimo jiné souvisí s módní retro vlnou dříve oblíbených výrobků. Také u točených limonád však hraje svou roli ekonomické hledisko, neboť jsou většinou výrazně levnější než limonády v láhvích.