Rekordní sucha v USA hrají do karet australským farmářům

Washington - Pohroma pro jedny, požehnání pro druhé. Tak aspoň někteří analytici mluví o mimořádném suchu, které devastuje úrodu amerických farmářů. Z problémů totiž můžou těžit jejich australští konkurenti. Kvůli americké neúrodě a taky hrozícímu suchu kolem Černého moře rekordně stoupají ceny obilnin a olejnin.

Američtí farmáři zažívají nejhorší sucho za posledních 50 let. Přišli o velkou část úrody obilnin a i ceny kukuřice jdou strmě vzhůru. Vzácnost na americkém středozápadě, toužebně očekávaný déšť, totiž podle farmářů přišlel příliš pozdě a je příliš slabý.

Z problémů budou profitovat jiní

Na globalizovaném trhu s potravinami může být americké sucho dobrou zprávou pro ostatní prodejce obilovin. Australští farmáři čekají, až v září a říjnu nastane na jižní polokouli jaro a s ním přijdou i vydatné deště.

  • „Spojené státy jsou velký vývozce obilí a olejnin, takže to pochopitelně má obrovský dopad i na globální trh,“ tvrdí Luke Chandler z Rabobank.
  • „Když pěstitelé v Novém Jižním Walesu seli své plodiny, ceny byly hodně nízko. Mysleli jsme si, že se s tím budeme muset smířit. Nikdo nečekal, že by se zvýšily. Ale je vidět, jak rychle se podmínky můžou měnit, jak jsou naše ceny ovlivňovány faktory, které nemůžeme ovlivnit,“ podotýká Fiona Simsonová z Federace farmářů z Nového Jižního Walesu.

Už teď ceny obilnin dramaticky rostou. A přidat jim může i případné rozhodnutí Ruska zakázat stejně jako loni jakýkoli vývoz.

Video Reportáž Jaroslava Zouly
video

Reportáž Jaroslava Zouly