Stále více studentů si uvědomuje, že samotný diplom z vysoké školy jako vstupenka na pracovní trh nestačí. Takže už během studia raději oželí příležitostné letní brigády a najdou si pracovní stáž v oboru, v němž by jednou rádi působili. Umožní jim získat nezbytnou praxi.
Při škole pracuje podle společnosti LMC devět z deseti vysokoškoláků. Z těch, kteří pracují, pak 76 procent našlo uplatnění v oblasti, kterou na škole studují. „Jednoznačně vidíme, že studenti se v průběhu studia snaží získat oborovou praxi, zatímco před pěti lety preferovali krátkodobé přivýdělky,“ říká tiskový mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.
Když je stáž kvalitní, studenti pracují i zadarmo
Právě zmínku o odborných stážích a jejich délce firmy v životopisech studentů hledají v dnešní době nejčastěji. Vysokoškoláci proto často ani neřeší, zda jsou placené. „V některých oborech, zvláště v těch humanitních a ekonomických, jsou ochotni v případě kvalitní praxe pracovat i zadarmo,“ dodává Dombrovský.
Česká republika se tak přibližuje západním zemím, kde jsou neplacené stáže běžné – například ve Spojených státech. Krize navíc donutila sednout si zadarmo za firemní počítače nejen studenty, ale i absolventy.
