Řecko už statistiky nefalšuje, najdou se ale jiní výtečníci

Praha - Řecké statistiky veřejných financí a dluhu jsou teď spolehlivé a lze jim už věřit. V rozhovoru pro Českou televizi to řekl generální ředitel evropského statistického úřadu Walter Radermacher. Řecko přitom falšovalo údaje o svém dluhu až do začátku roku 2010. Podle Radermachera se občas objeví potíže s daty i u některých dalších jižních států, na rozdíl od Řecka ale nejde o systematické zkreslování.

Hodnověrnost statistických údajů týkajících se zadluženosti se v posledních letech zlepšila, a to i v případě černé ovce eurozóny – Řecka. „U finančních statistik panuje velice přísný režim. Pokud máme nějaké pochybnosti, musíme naše výhrady zveřejnit v tiskové zprávě. A to jsme v případě Řecka neudělali dva roky. Jejich údajům o zadlužení můžete věřit. Jsou v souladu s mezinárodními standardy,“ upozornil Radermacher.

Na chyby a rozpory ovšem čas od času Eurostat narazí u jiných zemí, a to zvláště na jaře, kdy se zveřejňuje deficit za předchozí rok. Většinou se ale podaří problémy rychle vyřešit. „Například finanční údaje z portugalské Madeiry z minulého roku byly chybné. Přišli jsme na to během vyšetřování trojky. Ale vyřešili jsme to během dvou týdnů,“ nastínil Radermacher.

Problematická byla i data od některých španělských regionů. „U tří nebo čtyř regionů jsme revidovali údaje za dluh, což bude zřejmé při podzimní revizi,“ dodal Rademacher. Žádný z hříšníků se podle něj ovšem neopakuje. Řecko bylo mimořádný případ. „V Řecku jsme byli svědky úmyslného zkreslování informací. Řekové masírovali čísla do konce roku 2009,“ zdůraznil.

Právě falšování statistik přispělo k tomu, že Řecko ztratilo důvěru investorů a tím přišlo o možnost půjčovat si peníze na krytí dluhu na finančních trzích. Podvody se statistikami země přiznala v říjnu 2009. Na zasedání ministrů financí v Lucemburku tehdejší šéf řecké státní kasy Jorgos Papakonstantinu oznámil, že rozpočtový schodek Řecka za rok 2009 vystoupá na 12,5 procenta, tedy na téměř dvojnásobek původně očekávaného deficitu. Podle Papakonstantina na tom měla vinu předchozí vláda, která manipulace se statistikami připustila.

5 minut
Rozhovor s Waltrem Radermacherem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 13 hhodinami

Růst tržeb obchodníků meziročně zrychlil

Tržby v českém maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v březnu mírně zrychlily meziroční růst na 3,4 procenta po únorovém revidovaném zvýšení o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání stouply o 0,6 procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků stejně jako o měsíc dřív nejvíc přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. Tržby za služby se oproti stejnému období loni zvýšily o tři procenta.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
8. 5. 2025

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...