Belgická továrna Fordu končí, tisíce lidí přijdou o práci

Genk - Americká automobilka Ford Motor uzavře do konce roku 2014 kvůli slabé poptávce svoji továrnu v belgickém městě Genk. Místo tak ztratí přes devět tisíc zaměstnanců, kteří pracují v závodě nebo u dodavatelů továrny. Výrobu firma přesune do závodu ve španělské Valencii. Ford se v Evropě potýká už delší dobu se ztrátami a nadměrnou kapacitou výroby kvůli prudkému poklesu poptávky po autech.

Ford továrnu otevřel v roce 1964. „Společnost oznámila konec montáže aut a uzavření lisovny kovů a dalších částí výroby v Genku. Produkce skončí v roce 2014,“ prohlásil mluvčí odborů. Závod ve městě Genk vyrábí středně velký model Mondeo a minidodávky S-MAX a Galaxy. Podle odborů se tam téměř po celý letošní rok pracuje jen čtyři dny v týdnu a v prosinci se má výroba dočasně úplně zastavit. Ford v prohlášení dodal, že výrobu všech tří modelů převede do závodu ve Španělsku, kde se nyní vyrábí pětidvéřová a sedmidvéřová verze modelu C-MAX.

Rozhodnutí znamená cestu na pracovní úřad pro tisíce zaměstnanců a existenční problémy pro firmy, které továrně dodávají náhradní díly. V nich by o místo mohlo přijít až 5 tisíc lidí. „Všichni tady mají děti a pracovali v této továrně dlouhou dobu. Bude to mít důsledky také pro mnoho dalších lidí v dodavatelských firmách,“ řekl Rudy Biesman.

Továrna Fordu v Genku
Zdroj: Yorick Jansens/ISIFA/EPA

Ještě před měsícem prý ale Ford ujišťoval, že uzavření závodu neplánuje. „Doufám, že lidé, kteří jsou za to zodpovědní, budou dnes dobře spát. Na ulici poslali spoustu rodin. Jak budou moct jejich děti studovat?“ ptá se zaměstnanec Elbašír Zidan.

Ford letos očekává v Evropě ztrátu více než miliardu dolarů (19,3 miliardy korun). Evropa má na celkovém prodeji automobilky čtvrtinový podíl.

Počet registrací nových aut v Evropě se podle automobilové asociace ACEA v září snížil o 10,8 procenta, což byl nejrychlejší pokles za posledních 12 měsíců. Většina velkých značek zaznamenala dvouciferný procentní pokles. Třeba prodej Fordu se snížil o 14,9 procenta a za devět měsíců o 12,6 procenta.

Genk je již druhým závodem na výrobu aut v Belgii, který se za poslední dva roky zavírá. Prvním byl závod americké automobilky v Antverpách. Trhy rovněž spekulují o možném zavření evropských závodů automobilek Peugeot a Opel.

Peugeot
Zdroj: ISIFA/EPA/LAWRENCE LOOI

V Česku se vyrobí zhruba o sedm tisíc aut méně než loni

V Česku výroba automobilů letos mírně klesne a loňského historického maxima patrně nedosáhne. Sdružení automobilového průmyslu ČR předpokládá, že české továrny vyrobí „jen“ 1,187 milionu aut. Loni jich bylo o 7 tisíc více. Snížení letošní výroby očekával už v září i prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn. „Myslím si, že nás čeká rok, dva, kdy by stabilní vývoj nebo mírný pokles byla ještě dobrá zpráva,“ uvedl tehdy Jahn.

Slovensko oproti tomu právě letos očekává nový rekord ve výrobě osobních automobilů. Podle odhadu místního sdružení automobilového průmyslu firmy vyrobí až 850 tisíc osobních automobilů. Loni to bylo o celých 200 tisíc méně.

2 minuty
Továrna Fordu v Genku se brzy zavře
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 40 mminutami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 11 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 14 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025
Načítání...