Stovky zaměstnanců Fordu vtrhly do ústředí firmy v Německu

Kolín nad Rýnem - Při protestu belgických zaměstnanců Fordu před evropským ústředím firmy v Německu bylo zatčeno šest demonstrantů a tři policisté byli zraněni. Nespokojení pracovníci automobilky dorazili do Německa kvůli plánovanému uzavření továrny v belgickému Genku. O práci mají přijít tisíce lidí.

Víc než dvě stovky demonstrantů dorazily do Kolína nad Rýnem ve čtyřech autobusech. Cílem nespokojených zaměstnanců z belgické pobočky se stalo hlavní sídlo firmy. „Přijeli jsme sem, abychom vyjádřili svůj nesouhlas s uzavřením továrny ve městě Genk. Je to opravdu hrozné, nezaměstnanost postihne celý náš region,“ prohlásil účastník demonstrace Jan Geueskens.

Demonstranti byli agresivní. „Házeli po policistech petardy a jinou pyrotechniku. Tři policisté byli zraněni. Velká část skupiny, asi 200 lidí, vnikla do objektu automobilky. Vyrazili vstupní dveře. Nakonec ale areál opustili dobrovolně,“ konstatoval mluvčí policie Christoph Gilles.

Ford továrnu v Genku otevřel v roce 1964. „Společnost oznámila konec montáže aut a uzavření lisovny kovů a dalších částí výroby v Genku,“ prohlásil mluvčí odborů. Závod ve městě Genk vyrábí středně velký model Mondeo a minidodávky S-MAX a Galaxy. Ford v prohlášení dodal, že výrobu všech tří modelů převede do závodu ve Španělsku, kde se nyní vyrábí pětidveřová a sedmidveřová verze modelu C-MAX.

Pobočka automobilky v Belgii bude uzavřena do konce roku 2014

O práci přijde až 4 500 lidí. Ford své plány oznámil koncem října. Letos automobilka očekává v Evropě ztrátu více než miliardu dolarů (19,3 miliardy korun). Evropa má na celkovém prodeji automobilky čtvrtinový podíl.

Výroba bude ukončena nejen v závodě v Belgii, ale i ve Velké Británii. To znamená zrušení dalších tisíců pracovních míst. Firma chce snížit výrobní kapacitu v Evropě zhruba o pětinu.

Video Zaměstnanci Fordu protestovali v Německu
video

Zaměstnanci Fordu protestovali v Německu