V čele Lesů ČR stane dočasně ekonomický ředitel Michal Gaube

Praha - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude od 1. prosince dočasně řídit dosavadní ekonomický ředitel firmy Michal Gaube. Oznámil to ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora k 30. listopadu rezignuje. Do poloviny prosince by ministerstvo mělo vypsat výběrové řízení na nového generálního ředitele LČR. Kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu vzala vláda na vědomí, NKÚ odhalil řadu chyb včetně porušení zákona.

   

Sýkora podnik, kterému patří polovina lesů v zemi, vedl od 1. ledna 2009. Rezignaci předal Bendlovi v pondělí, ten ji přijal. Oficiální důvody Sýkorovy rezignace LČR neuvedly, podle některých médií tak učinil na ministrův nátlak.

Sýkorovo vedení bylo přitom často kritizováno. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se mu ani nakládání podniku s volnými penězi a výměny lesů v případě Radějovské obory. Lesy ČR závěry kontroly NKÚ odmítly a podaly trestní oznámení na představitele úřadu Jiřího Kalivodu.

Gaube je ekonomickým ředitelem firmy od června 2009, v hierarchii vedení podniku je prvním Sýkorovým zástupcem. Předtím zastával různé pozice v bankovních společnostech. Do LČR přišel ze společnosti Bohemia Crystalex Trading, kde pracoval jako ředitel centrálního nákupu. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze. Podle aktuálních údajů obchodního rejstříku Gaube také podniká v severomoravském lázeňství, když šéfuje dozorčím radám majetkově propojených společností Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník a GRAF INVEST Brno a je členem dozorčí rady firmy G-berg Jeseník. Je také spoluvlastníkem firmy GAMATOM.


Vláda vzala na vědomí kontrolu NKÚ

Odborníci NKÚ při kontrole v Lesích ČR zjistili například porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Nelíbilo se jim ani nakládání státní firmy s volnými penězi a za nevýhodné pro stát shledali výměny lesních pozemků v případě Radějovské obory. Ministři začátkem července projednávání materiálu přerušili.

Zakázky LČR řeší i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Například za tendr z roku 2010 na dodávku ochranných pracovních prostředků od něj LČR dostaly nedávno pokutu milion korun. Proti sankci se odvolaly.