Prodejcem pojištění? Jedině s odbornou zkouškou

Praha - Pojišťovací zprostředkovatelé i prodejci pojistek v pojišťovnách budou muset podle nově schválené novely skládat odbornou zkoušku. Další změnou je i zpřísnění pravidel pro jednání zprostředkovatelů se zákazníkem. Hlavním cílem je podle Miroslava Kalouska větší ochrana spotřebitele.

Předloha zavádí nový způsob ověřování odborné způsobilosti prodejců pojištění. Povinností zprostředkovatelů i zaměstnanců pojišťoven bude před vstupem do odvětví i po uplynutí určité doby jejich působení v něm úspěšně složit odbornou zkoušku zaměřenou na prokázání odborných znalostí a dovedností.

Úprava pravidel jednání se zákazníkem směřuje k větší transparentnosti, zejména zlepšení informovanosti o osobě zprostředkovatele a pojistném produktu, který je klientovi nabízen. Novela chce také zjednodušit a zpřehlednit kategorie zprostředkovatelů pojištění ze současných pěti na dvě, a to samostatné zprostředkovatele a vázané zástupce.

Předseda organizačního výboru Fincentrum Banky roku Petr Stuchlík

„Přijímáme zákon, který je v zásadě dobrý, nicméně bohužel odráží direktvu, která bude muset být přijata v dalším roce jen částečně, takže stejně dojde k další novele. Já si nedokážu vysvětlit, proč s tak nekompetentním přístupem ministerstvo financí vůbec přichází.“


Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého

Reportáž Jana Černého

14.11.

Komentář Petra Stuchlíka a Martina Žáčka

Pojišťovny mají výhrady

Zvýšení administrativních povinností spojené se zavedením zákona podle nich jen zvýší náklady, ale ne ochranu klienta. Návrh podle České asociace pojišťoven mění věci, které by měla významným způsobem řešit až upravená evropská směrnice.

Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců za pozitiva návrhu považuje sjednocení podmínek pro zprostředkovatele a zaměstnance pojišťoven, kteří jednají s klienty, zjednodušení systému kategorií poradců i zavedení povinné odborné zkoušky. Naopak negativně hodnotí zvýšení administrativních povinností.

Zprostředkovatelů nejrůznějších pojištění je teď v Česku 120 tisíc. Ministerstvo financí čeká, že jich zůstane asi jen čtvrtina. Každý bude muset zaplatit dva nebo deset tisíc korun za zkoušku a roční poplatky za licenci.