ČEZu došla se zadluženou Albánií trpělivost, tisíce domovů bez vody

Praha - Divize české energetické společnosti ČEZ v Albánii začala odpojovat od elektřiny tamní státní vodárny, které dlouhodobě nesplácejí své dluhy. Jde téměř o miliardu korun. Firma se k jejich odpojení rozhodla po řadě neúspěšných jednání s místní stranou. Tisíce domácností jsou proto nyní bez vody. Vláda hrozí odvetnými akcemi, pokud ČEZ dodávky neobnoví. Firma si ale stojí za svým. Na řadu by mohla přijít mezinárodní arbitráž.

Společnost ČEZ odpojila vodárenské společnosti v hlavním městě Tirana a v dalších 31 městských a venkovských oblastech. Odpojení elektřiny vyřadilo z provozu čerpací stanice a omezilo dodávky pitné vody domácnostem i firmám. Ostatní služby nebyly ovlivněny.

„Společnost ČEZ opakovaně vyzývala vodárny ke splacení dlužné částky a opětovně odkládala konečný termín splátky. ČEZ se snažil druhé straně vyjít vstříc také navržením splátkového kalendáře či možností uhrazení alespoň části pohledávky,“ uvedla mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová. Albánská strana podle ní odmítla také návrh dluh vodáren kompenzovat dluhem společnosti CEZ Shpërndarje vůči albánskému státnímu výrobci elektřiny KESH.

Arben Ahmetaj, albánský poslanec:

„Je to celý řetězec problémů. Nahromaděný dluh je jen vrcholkem pyramidy. Systém je špatný, ztráty se zvyšují. Cena elektřiny šla nahoru. A teď navíc čelíme kolapsu celého systému dodávek energií.“


Společnost podle mluvčí informovala albánské státní úřady i veřejnost o možném zastavení dodávek elektřiny v předstihu, aby měli možnost se připravit. „Pro občany byla připravena informační kampaň, která důrazně vybízí k vytvoření zásob pitné vody,“ uvedla Půlpánová.

Na zaměstnance ČEZu už si prý stihla posvítit policie

Albánie považuje krok ČEZu za bezprecedentní a vyzvala firmu, aby své rozhodnutí znovu zvážila, protože tím způsobuje výrazné ekonomické škody a má dopad na zhruba půl milionu lidí. Podle místních médií ministr vnitra Flamur Noka jednal o přerušení dodávek s prokurátorem a veřejným ochráncem práv. Policie prý donutila zaměstnance ČEZu obnovit dodávky v okresech Vlorë a Elbasan.

Upozornění, že vodárny může odpojit, zveřejnila albánská divize ČEZu ve středu. V minulosti podle mluvčí podobná pohrůžka albánské společnosti, které mají špatnou platební morálku, k uhrazení dluhu za elektřinu přinutila. Jakmile bude dluh vodáren splacen, je CEZ Shpërndarje připravena dodávky elektřiny okamžitě obnovit. 

ČEZ má s investicí v Albánii potíže delší dobu

Tamní firmy často za odběr elektřiny neplatí. Albánský regulátor navíc loni téměř dvojnásobně zvýšil tarify, které distribuční firma CEZ Shpërndarje platí státem vlastněné elektrárenské společnosti. Zároveň ale nepovolil distribuční firmě promítnout zdražení do cen pro odběratele.

Většinovým majitelem distribuční sítě v Albánii se stal ČEZ v roce 2009. Podle Světové banky, která se za tamní investice společnosti zaručila, je vina za současnou situaci na obou stranách.

Video Albánská divize ČEZu odpojuje tamní vodárny
video

Albánská divize ČEZu odpojuje tamní vodárny