MF chce, aby daň z převodu nemovitosti platil vždy kupující

Praha – Ministerstvo financí připravuje zcela nový zákon, který změní zdanění obchodů s nemovitostmi. Nově má platit daň pouze kupující. A při koupi novostaveb se bude dosavadní osvobození od daně z převodu týkat jen těch bytů a domů, které budou skutečně sloužit bydlení.

„Dochází ke změně osoby poplatníka, jímž má být napříště ve všech případech nabyvatel,“ stojí v předkládací zprávě návrhu. Resort financí si od změny slibuje efektivnější výběr daně a snadnější vybírání daňových nedoplatků.

Nový zákon o dani z nabytí nemovitých věcí má rovněž zjednodušit administrativní zátěž spojenou se správou daně. Má se například snížit rozsah písemností, které poplatník musí přikládat k daňovému přiznání.

Návrh zákona o dani z nabytí nemovitých věcí najdete zde.


Plátci daně už si tak nebudou muset ve většině obvyklých případů objednávat znalecký posudek. Finančnímu úřadu bude stačit přehled takzvaných administrativních cen, které budou vycházet z cen obdobných nemovitostí v dané lokalitě.

Změny se budou týkat i firem

Stát chce začít také vybírat daň od firem, které změní majitele a přitom vlastní nemovitosti. Navrhovaná norma má v tomto případě bránit obcházení daňové povinnosti formou vkladu do obchodní korporace a následných převodů podílů v této firmě.