Předvánoční Evropu zachvátila balíková mánie

Praha - Počty rozeslaných balíků každý rok trhají rekordy. Letos České poště stouplo množství vnitrostátních zásilek už víc než o třetinu. Třeba i mezinárodní přepravce FedEx považuje dnešek za rekordní a počítá s tím, že rozveze nejvíc balíků v dějinách. Balíková mánie se nejvíc šíří Evropou. Obchodníci prodávající přes e-shopy už tu vydělali o 20 procent víc než vloni a počítají, že tržby jim ještě porostou.

Zásilky Česká pošta každý den naloží do aut, kvůli vánočnímu náporu jich do terénu nasadila o 400 víc. „Mám na autě 190 balíků a budu jezdit tak do půl šesté,“ prohlásil třeba balíkový doručovatel Jan Hartman. Před svátky počet balíků, které musí pošta včas rozvést, stoupá trojnásobně. Aby to zvládla, nabrala asi tři tisíce brigádníků. V plném zápřahu jsou ale i stálí zaměstnanci. 

Přes největší poštovní uzel v Praze Malešicích projde před Vánocemi denně 140 tisíc balíků, do konce roku to bude celkem 30 milionů. Loňský rekord 200 tisíc balíků za den ale nepadne. Pošta část zásilek kvůli jejich stále rostoucímu množství odklání třeba do Ostravy nebo Ústí. 

V balících se skrývá leccos - od křehkých vánočních dárků - třeba mobilních telefonů nebo televizí, až po v přepravě zakázanou pyrotechniku. „To odhalíme, pokud ty zásilky směřují do zahraničí, pokud jde o vnitrostátní balíky, tam to odhalíme, až když začnou hořet,“ konstatoval Ivo Mravinac, mluvčí České pošty. 

Nejvíc zásilek? Možná až příští pondělí 

Letošní sezona je podle jednatele DPD Daniela Mareše z pohledu vývoje počtu přepravovaných zásilek podobná těm v uplynulých letech. „Zaznamenáváme postupně zvyšující se počty a očekáváme, že vrchol v doručování jako obvykle přijde kolem 18. prosince, kdy zpravidla DPD přepravuje až dvojnásobný počet zásilek oproti obvyklým počtům ve zbytku roku,“ uvedl. 

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Reportáž Veroniky Markové

ud: 10.12.2012

Telefonát Marty Lipovské

Růst o desítky procent zaznamenala i společnost PPL. „Rekordní v tomto směru bude příští pondělí, pak už budou objemy klesat. Specifikem letošních vánoc je fakt, že lidé ze strachu z krize nákupy odkládali na poslední chvíli,“ dodal marketingový a obchodní ředitel Milan Loidl. 

Na plné obrátky ale jedou i další dopravní společnosti. FedEX dnešek dokonce vyhlásil za historický den a počítá s překročením svého celosvětového rekordu o 2 miliony balíků. „Předpokládáme, že naší globální sítí projde 19 milionů zásilek,“ řekla mluvčí Katrin Haasová.