Firmám unikají data přes smartphony, právní stránku často neřeší

Praha - České firmy nedostatečně chrání svá data. Hrozbou je hlavně využívání přenosných a mobilních zařízení. Tvrdí to analýza společnosti Apogeo. Podle řady analytiků bude přitom za tři roky smartphone nebo tablet vlastnit prakticky každý zaměstnanec. „Žijeme ve zvláštní době, kdy naši mladí umisťují svá citlivá data bez jakéhokoliv uzardění na Facebook a jiné sociální sítě, v době, kdy často vyhrává pohodlnost nad zdravým rozumem,“ řekl k tomu ICT expert Jan Vojtěch Binder.

Data často mizejí i díky odcházejícím zaměstnancům

K úniku dat dochází podle Bindera nejvíc přes odcházející zaměstnance, kteří si firemní data ponechávají. „Čím větší jsou to dnes experti, tím spíš přecházejí ke konkurenci a taková data skutečně zneužijí,“ prohlásil Binder.

Nejhůře zabezpečená jsou přitom zařízení, která si zaměstnanci sami přinášejí. „Málo se hovoří o takzvaném hnutí BYOD (Bring your own device),“ konstatoval Binder s tím, že řada zaměstnanců v současné době dostane třeba k Vánocům mobilní telefon a ředitel informatiky schválí, aby mu byl připojen do podnikového systému.

Firma
Zdroj: ČT24

Pokud k úniku dat přes nějaké osobní zařízení dojde, právní stránka věci je značně problematická. „Zaměstnanec je skutečně vlastníkem takového zařízení. Obvykle pracovní smlouva a další směrnice, kterými se musí řídit, neobsahují dodatky, jimiž by bylo zakázáno chování typu, že zaměstnanec doma zařízení půjčí dětem,“ vysvětlil Binder.

Jan Vojtěch Binder, ICT expert:

„Málokdo si umí vynutit, aby třeba i generální ředitel musel používat nějaké zabezpečení svého chytrého telefonu, protože on říká, že telefon potřebuje používat hned a nechce zadávat pin či heslo. Bývá tak první, kdo bezpečnost porušuje, a když on to nemá, tak se to šíří jako houba celou firmou, ani ti ostatní nechtějí bezpečnost respektovat.“

Firmy, které zkušeností s únikem dat prošly, si už na podobnou hrozbu dávají pozor. „Je to často dáno tím, že ředitel informatiky nebo lidé pracující s technologiemi si nebezpečí uvědomují, ale management jim nedopřává dostatečného sluchu a prostoru i po právní stránce takové věci řešit,“ míní Binder.

Zaměstnanci často nemají vymezeno, co s telefony mohou a co ne

Pohodlnost přitom ale často vítězí nad bezpečností a firmy často zaostávají v tom, že neřeší pracovněprávní stránku vůči zaměstnancům.

Příklady, kdy měl únik dat obrovský dopad, je třeba WikiLeaks. „Na tom vidíte, že pokud dovolíte zaměstnancům, aby si data kopírovali, a rozdáváte jim mobilní zařízení, která mohou používat třeba i na chalupě, mohou být data ztrátou nebo úmyslně předány někam, kam nechcete,“ podotkl Binder.

Tablet
Zdroj: ČT24

Bezpečnost versus pohodlnost

Počet případů zneužívání dat a citlivých údajů se podle policejních statistik jen za loňské první pololetí zvýšil o 136 procent. Společnost Apogeo upozorňuje na skutečnost, že s rozvojem mobilních technologií je stále komplikovanější zajistit bezpečné uložení citlivých firemních dat a ochranu duševního vlastnictví firmy.

Dříve se řešilo, zda jsou počítače bezpečné a zda daný IT systém dostatečně chrání informace na disku nebo ty, jež putují po síti. Datová centra byla vlastněná společnostmi a chráněná kamerovým systémem, kódovým zámkem nebo čtečkou otisku prstu.

Pak začala éra notebooků a šifroval se obsah disku, aby se s ukradeným notebookem neztratila i data. Sledovalo se, kdo co dělá, omezovaly se přístupy zvenčí. Tlak na to, aby byl podnikový systém dostupný odkudkoliv, ale nakonec zvítězil a na bezpečnost se rezignovalo – připojení odkudkoliv z internetu se umožnilo prakticky všem.

8 minut
Rozhovor s Janem Vojtěchem Binderem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 2 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 11 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 18 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025
Načítání...