Poprvé za 11 let klesly dluhy českých domácností

Praha – Dluhy českých domácností v lednu poprvé od září 2001 meziměsíčně klesly. Nižší zadlužení přitom podle šéfredaktora Fincentrum Media Petra Zámečníka, který byl hostem Studia ČT24, nemusí znamenat pouze to, že jsou lidé spořivější. Může prý znamenat i to, že banky předávají své nedobytné pohledávky jiným agenturám. Dluhy konkrétně klesly o 2 miliardy a 600 milionů korun. Pořád se ale pohybují zhruba 160 miliard nad bilionovou hranicí a v meziročním srovnání stouply o 42 miliard. Vyplývá to z aktuálních údajů České národní banky.

Obezřetnost Čechů se projevila i v tom, že už si tolik nepořizují kreditní karty ke svým účtům. Za poslední rok jich podle čísel Sdružení pro bankovní karty ubylo asi dvacet tisíc. Na druhou stranu, pokud už si někdo peníze půjčit chce, je právě tahle cesta podle finančníků jednou z nejvýhodnějších. „Díky tomu bezúročnému období a díky možnosti cashbacku (vrácení peněz) a slev se z toho může stát docela zajímavý produkt,“ vysvětlil ředitel bankovnipoplatky.cz Patrik Nacher.

Petr Zámečník, šéfredaktor Fincentrum Media:

„Ekonomická recese trvá již od roku 2008 a lidé začínají být skutečně obezřetnější, proto šetří. Také banky jsou obezřetnější, důkladně si vybírají své dlužníky a půjčují méně. Jedním z důvodů může být ale i skutečnost, že banky své nedobytné pohledávky prodávají agenturám, které se zabývají vymáháním dluhů. Tyto nesplácené dluhy potom odcházejí z bank a už se nevykazují v rámci statistik.“


I vyspělé moderní ekonomiky západního světa jsou podle Zámečníka proslulé vysokou mírou zadluženosti domácností. Nedomnívá se proto, že by Česká republika byla v tomto směru nějakou výjimkou. Zadluženost českých domácností se podle něj bude udržovat minimálně na stejné úrovni v rámci HDP jako dosud a pravděpodobně ten podíl ještě poroste. Nejčastějším a nejvyšším dluhem je prý hypoteční úvěr.

Vítězslav Kus, obchodní ředitel společnosti KRUK:

„Banky, a především úvěrování, je jedním z důležitých motorů ekonomiky. Současná čísla jasně potvrzují, že se ten motor zadrhává, to dobrým signálem není. Potvrzuje to i fakt, že výhled na období minimálně následujících dvou let není pro ekonomiku příliš pozitivní.“


Zadluženost podniků v lednu meziročně stoupla o skoro 23 miliard korun na 976,5 miliardy korun. Proti prosinci se dluhy zvýšily o 16 miliard korun. Jednodenní vklady domácností u bank a finančních institucí stouply meziměsíčně o téměř 22 miliard korun na 1,164 bilionu korun. Meziročně byly vyšší přibližně o 88 miliard korun.

Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, v lednu činily 342,2 miliardy korun. Meziročně stouply o 3,7 miliardy korun a meziměsíčně o zhruba půl miliardy korun. Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Video Rozhovor s Petrem Zámečníkem
video

Rozhovor s Petrem Zámečníkem

Rozhovor s Petrem Zámečníkem

St ČT24_28.2.2013

Reportáž Vandy Kašové

Rozhovor s Vítězslavem Kusem