ČEZ koupil od firmy Amun. Re za pět miliard korun obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku. Následně se v médiích objevily informace o tom, že firma Amun. Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté. Podle informací ČT by za ní mohli stát právníci z někdejší firmy Šachta & Partners. „Vůbec se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ prohlásila mluvčí Skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.
Policie na případu intenzivně pracovala půl roku. „V lednu 2012 jsme došli k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a proto byla odložena,“ vysvětlil Ibehej. Případem se tehdy zabýval nyní již bývalý pracovník protikorupční policie. Vedení útvaru záležitost později prověřilo a koncem loňského roku rozhodlo případ znovu otevřít. „Zvažujeme, že budou zahájeny úkony trestního řízení, a nad věcí bude tedy mít dozor státní zastupitelství,“ dodal Ibehej.
„Já jsem někdy opravdu šokován z toho, co na jedné straně lze stíhat a co na druhé straně lze odložit,“ prohlásil dnes Kalousek. „V případě Amun. Re jsem byl hluboce šokován z toho, že úroveň informací na takové míře podrobností, které dostaly orgány činné v trestním řízení od finančně analytického útvaru, byly odloženy,“ doplnil.
Zavadil by solární panely nejradši rozbil
ČEZ v minulých letech odkoupil od různých investorů jejich solární elektrárny. Některé obchody v médiích vyvolávají pochybnosti. ČEZ je přitom podle některých zdrojů největším příjemcem peněz, kterými domácnosti a firmy přispívají na dotování obnovitelných zdrojů energie. „Já se divím, proč lidé nevzali klacky a nešli ty fotovoltaiky rozbít,“ prohlásil dokonce předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.