Parfém testovaný na zvířatech? Na pultech obchodů v EU se už neobjeví

Brusel - V Evropské unii se již nesmí prodávat nová kosmetika testovaná na zvířatech. Takové zkoušky jsou v Evropě zakázány od roku 2004. Doteď se prodávaly jen výrobky starší nebo testované mimo unii. Kosmetické přípravky a jejich složky se zkoušejí na králících, myších a krysách, aby se zjistilo, zda například nevyvolávají alergické reakce nebo při dlouhodobém používání nezpůsobují rakovinu.

„Komise je odhodlána i nadále podporovat vývoj alternativních metod a pokračovat v jednáních se třetími zeměmi, aby uplatňovaly evropský přístup,“ řekl evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg.

„Ode dneška čelí kosmetický průmysl výzvě, aby ukončil testování na zvířatech a přijal aktivní roli v rozvoji alternativních způsobů. Sám musí projít inovací,“ dodala Sabine Lecrenierová z Generálního ředitelství EK pro zdraví a spotřebitelskou politiku.

Spotřebitelé zatím žádnou změnu nezaznamenají, protože výrobky, které jsou nyní na trhu, byly již na zvířatech testovány - buď před rokem 2004 v Evropě, nebo později mimo EU. Od nynějška ale nesmějí být na unijní trh uvedeny žádné přípravky, které spoléhají na testování na zvířatech. Rozhodnutí se týká hygienických produktů denní spotřeby, tedy mýdla, šamponů a zubní pasty i vlastní kosmetiky, jako jsou parfémy.

Video Definitivní konec kosmetiky testované na zvířatech
video

Definitivní konec kosmetiky testované na zvířatech

Alternativy jsou ale drahé. Komise na výzkum jiného způsobu testování poslala mezi lety 2007 až 2011 celkem 238 milionů eur. Firmy z kosmetického průmyslu hledají také, třeba jen evropskou iniciativu pro kosmetický průmysl to už stálo 25 milionů eur.

Podle Evropské komise má evropský kosmetický průmysl hodnotu asi 70 miliard eur (1,8 bilionu korun) a ovládá skoro polovinu světového trhu s kosmetikou. V EU přímo zaměstnává 184 tisíc lidí.

V roce 2004 před zákazem bylo ke zkouškám kosmetických výrobků použito 8 988 zvířat. O pět let později byly složky kosmetických produktů v Evropě vyzkoušeny na 344 zvířatech.

Od roku 2009 pak byly veškeré zkoušky na zvířatech pro evropský trh prováděny mimo unii. Od nynějška to již není možné, a pokud nějaký nový produkt není možné vyzkoušet jiným způsobem, nesmí být uveden na unijní trh.

Podle komise se každým rokem použije ke zkouškám kosmetických výrobků ve světě 15 tisíc až 27 tisíc zvířat ročně. Evropská unie mezi lety 2007 až 2011 vydala 238 milionů eur na výzkum nových testů kosmetických přípravků, k nimž nejsou potřeba zvířata.