Letos si turisté za svou dovolenou v Itálii připlatí. „Italové letos plánují radikální zvýšení pobytové taxy u 90 procent hotelů a penzionů. U vyšší kategorie hotelů by se tak mohly platit tři eura - to je zdražení až o 75 procent,“ říká Tomáš Brejcha, ředitel marketingu Čedok.
Čtyřčlenná rodina s dětmi nad 12 let tak za desetidenní dovolenou zaplatí na poplatcích až 3 072 korun - tedy asi o 2 300 víc, než loni.
Průměrný Čech přitom za letní dovolenou v Itálii utratí asi 15 tisíc korun. Nejvíc dá právě za ubytování a dopravu. „Cestovní kanceláře většinou zahrnují ty místní poplatky již do ceny. Ale přesto doporučuju klientům, aby se své cestovní kanceláře zeptali, zda ty místní poplatky opravdu v ceně jsou,“ doplňuje Jan Papež z České asociace cestovních kanceláří.

Pobytové taxy se ale nevybírají jen v Itálii - platí se ve většině evropských států. Třeba ve Francii se teď platí v přepočtu za jednu noc na osobu přes 43 korun. V Chorvatsku se vybírá nejčastěji 28 korun a na Slovensku to je téměř 40. Ale podobné poplatky se platí i v Česku. Třeba v Praze si tak polepší v hospodaření o několik desítek milionů korun ročně - částku 21 korun za noc zaplatí nocležník z tuzemska i zahraničí.
„50 procent z toho, co vybírá hlavní město Praha, jde zpátky do cestovního ruchu na podporu akcí v rámci cestovního ruchu nebo na propagaci hlavního města,“ říká Tereza Králová mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy.

Italové zvedají pobytové taxy
Strávit dovolenou v Česku? Proč ne
Češi se vracejí k tradicím - i ti movitější teď investují stále častěji do dovolené v tuzemsku než v zahraničí. Ročně české regiony navštíví asi 300 tisíc Čechů. Zájem mají i zahraniční turisté. Hlavním tahákem je pro většinu z nich místní kuchyně a různé venkovské tradice. „Nejčastěji čeští turisté míří za poznáním, poté relaxací a následuje sport,“ potvrdila pro ČT Dana Posádová, předsedkyně Svazu venkovské turistiky.
„Ubytování je pro ně jednak levnější, než když jedou do zahraničí - pohybuje se kolem 350 korun a poskytovatelé služeb se jim snaží nabídnout nejen ubytování, mají k tomu možnost ochutnat jejich místní produkty, domácí vajíčka nebo maso,“ říká Zdenka Nosková, manažerka projektu Prázdniny na venkově.
Loni podle agentury CzechTourism vzrostl domácí cestovní trh asi o desetinu. V roce 2012 navštívilo hotely a penziony víc než šest a půl milionů Čechů. Pozadu nezůstávají ani zahraniční turisté, kteří po návštěvě hlavního města, Českého Krumlova nebo třeba Karlových varů míří do regionů - láká je hlavně Jižní Morava. Třeba ruští turisté průměrně v Česku utratí za jeden den asi dva a půl tisíce korun. Návštěvníci z Německa nechají v tuzemských obchodech a restauracích asi o tisícovku míň.
