Odstrašující obrázky na krabičkách cigaret? Je to socialismus, volá Bendl

Brusel - EU dnes vykročila k zavádění odstrašujících obrázků na krabičkách cigaret. Zdravotní výbor Evropského parlamentu o něm začal jednat a rovnou si vyslechl, že Češi jsou proti. Ministr zemědělství Petr Bendl, který má novou směrnici na starosti, navíc vzkázal, že takto zasahovat do cigaretového trhu je socialismus. Někteří politici mají navíc obavy, že kampaň, která má odradit mladé lidi od tabáku, může odradit jejich voliče.

Cigaretový dým nevoní zdravotníkům a ani Evropské komisi (EK). EK chce, aby cigarety zhořkly všem kuřákům v Evropě. Odrazující obrázky vidí teď na krabičce každý kuřák už v osmi zemích unie. Češi a ostatní mají být další na řadě.

„Atmosféra byla emotivnější než obvykle. Převážná většina poslanců, kteří hovořili, podporují návrh Komise. Já jsem tady zdůraznil, že jak česká vláda tak parlament mají negativní stanovisko,“ prohlásil europoslanec ODS Milan Cabrnoch.


Z pultu by měly zmizet cigarety s příchutěmi a tenké cigarety - takzvané slimky. Teď je po celé Evropě kouří na 10 milionů lidí. „Slimky budí dojem, že když budete kouřit, budete štíhlí, krásní bohatí, úspěšní - opak je pravdou,“ řekla lékařka Eva Králíková z první lékařské fakulty UK.

Měnit by se měly i obaly - tvar krabiček má být jednotný a prostoru na značku cigaret má zbýt pouze 25 procent. Zbytek bude zaplněn varovným obrázkem.

Bendl mluví o socialismu

"To je socialismus, se kterým vstupuje Evropská komise do podnikatelského sektoru. Způsobem, že budu říkat, co smí a nesmí na svých krabičkách dělat," řekl ke kroku Bruselu ministr zemědělství Petr Bendl.


„Může to mít veškeré negativní důsledky na rozvoj černého trhu a nelegálního obchodu,“ připustil Martin Hlaváček, vedoucí komunikace Philip Morris ČR. Rozšíření černého trhu se bojí i politici. Navíc mají obavy, že kampaň, která má odradit mladé lidi od tabáku, může odradit jejich voliče.

„Tato regulace má vznikat na národní úrovni. Máme přistoupit k takovým regulacím, kde budeme mít jasně doloženo, že to funguje – pak se tomu nebudeme bránit,“ doplnil Cabrnoch.

Falbr se bojí odlivu voličů

„S bojem proti kouření bychom měli trochu přibrzdit, protože já věřím, že většina našich voličů kouří. Takže já i v EP budu vystupovat proti té navrhované směrnici,“ prohlásil vedoucí delegace ČSSD v EP Richard Falbr.

Pokud směrnici schválí Evropský parlament a Rada, mohly by odrazující obrázky nést cigaretové krabičky v Česku od roku 2015.

Video Brusel chce zabránit mladistvým začít s kouřením
video

Brusel chce zabránit mladistvým začít s kouřením

Brusel chce zabránit mladistvým začít s kouřením

Češi se brání "škaredým" obrázkům na balíčcích cigaret