Tisíce akcionářů žalují banku RBS, chtějí své peníze zpět

Londýn - Tisíce investorů podaly společnou žalobu na britskou banku Royal Bank of Scotland (RBS) a požadují odškodné ve výši čtyř miliard liber (téměř 122 miliard korun). Skupina tvrdí, že banka záměrně uvedla akcionáře v omyl, a ti se těsně před kolapsem banky v roce 2008 domnívali, že je v dobrém finančním stavu.

Skupina zastupuje více než 12 tisíc soukromých akcionářů a 100 institucionálních investorů. Podle žaloby banka neposkytla investorům důležité informace před prodejem akcií v hodnotě 12 miliard liber, který se uskutečnil jen několik měsíců předtím, než banku musela zachraňovat vláda. Stát nyní v bance vlastní podíl 82 procent.  

Investoři obvinili bývalého generálního ředitele, tři další ředitele i banku samotnou

Banka tehdy prodávala akcie, protože si musela posílit rozvahu po nepovedené akvizici nizozemské banky ABN Amro. Investoři přímo obvinili bývalého generálního ředitele Freda Goodwina, tři další ředitele i banku samotnou. Banka má nyní 30 dní na to, aby odpověděla na obvinění, píše na svých internetových stránkách zpravodajská organizace BBC.  

RBS loni ztrojnásobila čistou ztrátu na šest miliard liber a ve ztrátě byla již pátým rokem. Mohly za to převážně mimořádné náklady. Firma například musela zaplatit pokutu 381 milionů liber za podíl na skandálu kolem manipulace s globální úrokovou sazbou Libor.