Polskou banku PKO láká koupě ČSOB. KBC ale nesouhlasí

Vratislav - Největší polská banka PKO Bank Polski zvažuje expanzi na českém a okolních trzích. Její šéf Zbigniew Jagiello oznámil, že pokud bude chtít belgická bankovní skupina KBC prodat ČSOB, ucházela by se o ni. Jenže KBC vzápětí uvedla, že ČSOB prodat nehodlá.

Zbigniew Jagiello, šéf PKO Bank Polski

„Omezujeme náš zájem na trhy geograficky blízké. Uvažujeme o českém trhu a v tomto kontextu myslíme na možný prodej ČSOB ze strany společnosti KBC.“


„Není (ČSOB) na prodej. Je to náš základní trh, jedna z našich základních součástí,“ reagoval po oznámení polské banky téměř okamžitě mluvčí KBC.

Původně KBC plánovala v roce 2010 uvést na burzu 30 až 40 procent akcií ČSOB. Ovšem od tohoto záměru v roce 2011 ustoupila. Mezitím se objevily spekulace o možném přímém prodeji ČSOB nebo její části, ty ale skupina popřela. Prodej části ČSOB na burze si Evropská komise stanovila jako jednu z podmínek pro to, aby belgické bance umožnila v době finanční krize čerpat státní pomoc ve výši asi sedmi miliard eur (zhruba 181 miliard korun).

„Získat podíl ve velké či středně velké české bance je dnes pro kohokoliv velmi obtížné. Ocenění bank není nízké a většina současných majitelů takových bank považuje tato aktiva za klíčová pro svoji skupinu,“ vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Je prý logické, že nejen PKO, ale každá banka, která by ráda posílila svoji pozici ve střední Evropě, pozorně sleduje vývoj kolem ČSOB, protože příležitostí získat klíčovou banku je v ČR i okolních zemích minimum, dodal Hatlapatka.

O zájmu Poláků se mluvilo už dříve

Už v roce 2010 se přitom objevily spekulace o tom, že PKO Bank Polski má o ČSOB zájem. Tehdy však Jagiello tuto informaci popřel.

ČSOB je jednou z největších tuzemských bankovních skupin. Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing.

Banka, která na domácím trhu drží primát, se zaměřuje na očekávaný prodej polské banky Millenium portugalskou skupinou Millennium bcp. Jagiello se zmínil i o zájmu PKO o případnou koupi polské divize švédské banky Nordea.