Se sbíráním starých automatů začali tři moskevští kamarádi zhruba před pěti lety. Když jim posléze jejich itinerář začal přerůstat přes hlavu, rozhodli se najmout si velkou halu a nechat na svých sbírkách zahrát i další lidi.
Kritická slova o propagaci sovětské ideologie přitom striktně odmítají. „Od politiky se distancujeme, ve vzpomínkách na sovětský svaz si nelibujeme - žádné vlajky, nápisy nebo pionýry tady nenajdete. My jsme jenom chtěli ukázat hry z našeho dětství,“ řekl spoluzakladatel muzea Maxim Pinigin.

Hodně zdejších exponátů vznikalo ve státních zbrojovkách. To se odráží i v tématech her s názvy jako Námořní bitva, Tankodrom nebo Zimní lov. Celkem je tu přes 40 exponátů starších 25 let. „Některé jsou jednoduché, ale jiné dost těžké a všechny vypadají pěkně staře,“ podotkl jeden z návštěvníků.
S Castrem na cestě k vítězství
Ne všechny hry o komunismu ale mají datum vzniku před rokem 1989. Téma je pro herní vývojáře atraktivní i v současné době. Například skupina kubánských programátorů se rozhodla vrátit k slavnému tažení Fidela Castra a vytvořili vojenskou hru, ve které si historii můžete zopakovat v uniformě revolučního gardisty.

„Mezi mladými lidmi je teď tahle doba hodně populární. Tak jsme chtěli přispět svým dílem a ukázat jim tu dobu konce 50. let v zábavné formě,“ konstatovala vedoucí vývojářka Haylin Corujová.
Vývojáři šili hru domácím na míru - na výkon počítačů nemá mít vysoké nároky. I tak bude mít ještě jednodušší mód pro starší stroje. Kubánská herní scéna se totiž rodí zatím pomalu. Na zhruba 11 milionů lidí v zemi připadá 780 tisíc počítačů. Většina Kubánců se k nim dostane hlavně ve škole, v práci a nebo v internetové kavárně.
