Nový africký hit, levnější pivo z manioku

Accra - V Ghaně budou vařit pivo z manioku, které bude zhruba o třetinu levnější než běžné pivo. Z výroby budou těžit hlavně tamní zemědělci, kteří právě maniok často pěstují, ale nemají dost odběratelů.

Maniok nebo také kasava je rostlina původem z tropické Ameriky, která dorůstá až do tří metrů. Plody manioku připomínají hlízy brambor a v některých částech Afriky ho lidé jedí každý den. Nepoužívá se ale jen na vaření - dá se z něj vyrábět třeba škrob, mouka a teď i pivo. Právě to chce v Ghaně dělat i pobočka pivovarnického gigantu SABMiller. 

Jan Veselý, pivovarský odborník

„Je to nápoj, který zjevně obsahuje alkohol, oxid uhličitý a vodu. Ale rozhodně to nechutná jako typický český ležák.“


Video Pivo z manioku
video

Pivo z manioku

Výroba točeného piva z lokálních plodin vyjde pivovar levněji, navíc ušetří i zákazníci. Jeho cena bude totiž zhruba o třetinu nižší než běžný ležák. Maniok na pivo pak vítají i tamní zemědělci. Šanci vidí zhruba tisícovka z nich. „Očekáváme, že zákazníci v Ghaně novinku Eagle Lager přijmou. Měli by z toho příjmy i naši dodavatelé manioku, místní farmáři. Umožní jim to lépe se starat o své rodiny,“ říká manažer pivovaru Accra Brewery Limited James Boakye Sarfo. 

Přestože je Afrika nejchudším kontinentem, pivo si lidé dopřávají ve stále větší míře a hlavně častěji. Podle dostupných statistik se totiž například jen za poslední rok zvýšila jeho spotřeba o zhruba sedm procent.