Nezaměstnanost v červnu klesla, na jedno místo připadá 12,3 uchazeče

Praha - Lidí bez práce v červnu ubylo - míra nezaměstnanosti klesla na 7,3 procenta. Oproti květnu tak ubrala dvě desetiny procenta. O místo se podle ministerstva práce a sociálních věcí současně uchází zhruba 540 tisíc lidí. Číslo je jen lehce optimističtější než odhady analytiků. Ti očekávali stagnaci, případně pokles míry nezaměstnanosti na 7,4 procenta.

Počet uchazečů o zaměstnání klesl v červnu proti předchozímu měsíci o sedm tisíc, meziročně pak stoupl o 65 887 osob. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,3 uchazeče. „Ten pokles je o trochu větší, než na co jsme byli zvyklí v uplynulých letech, takže to vypadá, že červen byl přeci jen pro trh práce trochu příznivější,“ míní analytik GE Money Bank Petr Gapko. 

Nezaměstnanost přináší podle analytika Patria Finance Davida Marka další známku obratu ve vývoji české ekonomiky. Nezaměstnanost sice ještě neklesá, aspoň už ale dále nestoupá. K jejímu poklesu bude muset ekonomika začít růst a vytvářet více nových pracovních míst, uvedl Marek.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom Next Finance:

„Práce se hledá hůře než před rokem. Zatímco vloni připadalo na jedno volné místo 11,1 uchazeče, letos to je 12,3. Není se tedy čemu divit, že nálada mezi voliči houstne. Jinými slovy, pokud se na data díváme meziměsíční optikou, zlepšují se, pokud se na ně díváme meziročně, jsou katastrofální.“


„Letošní rok poklesu nezaměstnanosti příliš nepřeje, a tak k výraznému zlepšení nebo vyrovnání loňských hodnot nedošlo. Na trhu práce je jasně vidět napětí, kdy řada zaměstnavatelů jednoduše nenabírá, navíc v posledních týdnech rostou problémy některých velkých zaměstnavatelů hlavně na severní Moravě, kde se může situace ještě více vyhrotit,“ podotkl analytik Home Credit Michal Kozub.

Za červnovým poklesem stojí čistě sezonní efekty, upozornil Kozub. „Ale ani ty nejsou nejsilnější. Stavebnictví, jako velký zaměstnavatel, má dost vlastních problémů. Po letošních povodních řada zemědělců přišla o svou úrodu, proto ani zde nebude potřeba tolik pracovníků,“ dodal analytik.

Video Nezaměstnanost v červnu mírně klesla
video

Nezaměstnanost v červnu mírně klesla

Nezaměstnanost v červnu mírně klesla

zpr: 12:00, 9.7.2013

Komentář ekonoma Petra Gapka

Komentář analytika Filipa Fyrbacha

Nejvyšší nezaměstnanost byla v okresech Most (13,4 procenta), Bruntál (12,3 procenta), Ústí nad Labem (12,1 procenta), Karviná (11,7 procenta) a Chomutov (11,5 procenta). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha-západ (3,9 procenta), Pelhřimov a Mladá Boleslav (shodně 4,5 procenta), Prachatice a Praha (shodně 4,7 procenta), Plzeň-jih a Benešov (shodně 4,8 procenta) a Rokycany (4,9 procenta).

  • Údaje jsou podle metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let.