Přístroj, kterého se ČEZ bojí, vypadá trochu jako dálkové ovládání zámku auta. Jedná se o bezdrátový ovladač elektroměru, který dokáže zajistit, aby počítadlo účtovalo třeba jen 20 procent skutečné spotřeby. Při běžné revizi elektroměru je to prakticky neodhalitelné.
„Musím říct, že tohle jsem ještě nikdy neviděl za tu dobu, co se věnujeme neoprávněným odběrům elektřiny. Za těch patnáct let je tohle opravdu jiná dimenze,“ svěřil se expert ČEZ na netechnické ztráty Karel Vaniš.
Zařízení už nejsou jen exponáty v laboratoři ČEZ – na černém trhu v Česku je za desítky tisíc korun nabízejí organizované mezinárodní skupiny. Největší distributor elektřiny v zemi sám na souboj s elektrickými hackery nestačí.
„I naše činnost musí být stále sofistikovanější, takže hledáme speciální firmu, která se bude odhalování černých odběrů věnovat,“ potvrdil mluvčí firmy Ladislav Kříž.
Další distributoři zvláštní opatření nechystají
Ostatní distributoři se k najímání externích firem zatím nechystají. Přestože i z jejich sítí zloději elektřinu kradou – ať už přípojkami zazděnými v elektrické skříni nebo kabely zakopanými pod zemí.
Inspektoři netechnických ztrát, které dříve ČEZ zaměstnával, si pro své podle mnohých příliš tvrdé metody vysloužili přezdívku komando. Obvinění z útisku a vydírání ale před soudem nakonec neobstála. Zda na dálkové ovladače zlodějů lépe než inspektoři dosáhne soukromá firma, by se mohlo ukázat začátkem příštího roku – pokud ji do té doby ČEZ vybere.
