Kvůli cibuli už v Indii padly dvě vlády

Praha – Cibule se v Indii opakovaně stává politickým tématem číslo jedna. Je totiž základní surovinou tamní kuchyně, a tak má její cena přímý vliv na dostupnost potravin pro nejchudší – v tuzemsku podobně sledujeme třeba ceny mouky či brambor. Cena cibule ale za posledního čtvrt roku v Indii vzrostla pětinásobně a stejně prudce zdražují i další potraviny. To má tvrdý dopad na stamiliony lidí. Kvůli vysokým cenám cibule už v minulosti dokonce padly dvě indické vlády.

Indové ročně zkonzumují 15 milionů tun cibule. Letos ale záplavy zničily víc než polovinu úrody. Dalších 40 procent shnije cestou do obchodů. Výsledkem jsou poloprázdné sklady, včetně těch na největším trhu v Dillí, a neúnosné ceny.

„Cibule je jenom koření. Dodává chuť, ne potřebné živiny,“ přiznává na jedné straně ředitel tržnice v Dillí Radžindra Šarma. Hned ale dodává: „V Indii je cibule politické zboží.“

Kilo cibule, bez které se Indové v kuchyni neobejdou, stálo v létě v přepočtu 6 korun. Teď se prodává za 30. To je částka, kterou si většina místních nevydělá ani za celý den a jejich nespokojenost proto roste. Rostoucí ceny základních surovin pociťují hlavně ti nejchudší, rozladěnost ze stále dražšího jídla se začíná projevovat i v bohatších vrstvách.

Kvůli štiplavé zelenině už se v indických dějinách dvakrát měnila vláda. Zemi navíc čekají napřesrok parlamentní volby. Ministři proto podpořili dovoz cibule z Číny a Afghánistánu. Opozice dokonce rozdává cibuli na svých předvolebních mítincích.

„Cibule vlastně odráží to, čím prochází celé indické hospodářství,“ shrnuje ekonomka Šubahád Raová. Pohled to přitom není vůbec optimistický – jeden z nedávných ekonomických premiantů se zadrhává. Indická rupie oslabuje a politici místo řešení nabízejí spíš korupční skandály. Zemi kvůli tomu opouštějí zahraniční investoři. Pracovní místa, která s nimi odcházejí pryč, znamenají pro chudé Indy jen jedno – méně pálivého jídla na talíři.

3 minuty
Reportáž Jakuba Nettla o rostoucích cenách cibule v Indii
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
14. 7. 2025
Načítání...