Hypotéky šly stejně jako v minulém měsíci nahoru

Praha - Úroky z hypoték šly v listopadu zase o trochu nahoru. Průměrné úrokové sazby jsou nyní na hodnotě 3,09 procenta a v minulém měsíci stouply o tři setiny procenta. Na nejnižší hodnotě (2,95 procenta) byly v červnu, což byla vůbec nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Dolů šel tak jako v minulém měsíci zájem o hypoteční úvěry.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Acha Yhamruksa

„Banky si v závěru roku mírně vylepšily ziskové marže. Slevové akce bank ve druhém pololetí nedovolily zvýšení pětiletých úrokových sazeb v době, kdy cena zdrojů střednědobých peněz na trhu rostla. Nyní již prakticky žádná banka nedohání objemy a v závěru roku budou banky spíše brzdit v souvislosti s novým občanským zákoníkem a nutností změny formulářů. Letos v prosinci se tak nejvyšších objemů v roce na rozdíl od loňska nedočkáme,“ uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Petr Dufek, ekonom ČSOB

„Myslím si, že se lidé tak trochu vyčerpali. O co masivnější byl boom v letních měsících, o to méně je smluv teď. Možná se připravují na změny podmínek na katastrálních úřadech a u občanského zákoníku.“ 


Úrokové sazby sice rostou, ale stále jsou na nízké úrovni. Lidé se do hypoték teď ale moc nehrnou. Smlouvu přišlo do bank uzavřít o zhruba 400 lidí méně než v říjnu. Důvodem může být podle Rajdla i intervence České národní banky a následné zdražení různého zboží.

Video Sazby hypoték rostou
video

Sazby hypoték rostou

Nový rok a vyšší sazby?

Banky nakonec upustily od tvrdého konkurenčního boje a mírně si zvýšily marže. I přesto, že jdou úroky nahoru, jsou sazby podle analytiků stále výhodné. Ekonomové přitom očekávají, že v příštím roce některé sazby hypoték porostou. A to nejen v České republice, ale i v Evropě a ve Spojených státech amerických. Pokud totiž vydrží ekonomické oživení, začnou centrální banky opět měnovou politiku utahovat.