Krach bitcoinové banky – Flexcoin skončil, prý po útoku hackerů

Washington/Ottawa – V krátké době už zkrachovala druhá společnost, která obchodovala s bitcoiny. Poté, co minulý týden podala u soudu žádost o konkurz bitcoinová burza bitcoin Mt. Gox, má teď podobné problémy i bitcoinová banka Flexcoin. Ta skončila poté, co prý při hackerském útoku přišla o virtuální měnu za zhruba 600 tisíc dolarů (12 milionů Kč).

Společnost Flexcoin na svém webu oznámila, že ukončuje svoji činnost poté, co po útoku hackerů přišla o bitcoiny za 600 tisíc dolarů. „Protože Flexcoin nemá prostředky, aktiva nebo jakékoli jiné (zdroje), aby se vzchopila po této ztrátě, s okamžitou platností zavíráme,“ sdělila společnost.  

Flexcoin funguje jako bitcoinová banka. Jenže teď po krachu vzkazuje, že by neměla být chápána jako normální banka, u kterých za vklady ručí úřady. Zákazníci tedy nejspíš o své peníze přijdou. Hackerský útok se snaží společnost prošetřit, spolupracuje přitom s příslušnými úřady. 

Minulý týden krachla i japonská bitcoinová burza Mt. Gox. V pátek u soudu v Tokiu požádala společnost o bankrotovou ochranu. Společnost se dostala do problémů, když z jejích účtů zmizelo asi 850 tisíc bitcoinů. Podle britské burzy Bitstamp dnes stojí bitocin kolem 658 dolarů. Ztráta Mt. Gox by tak odpovídala skoro 560 milionům dolarů (11,1 miliardy Kč). Právě tyto dvě události znovu vzbuzují debaty nad bezpečností virtuální měny.

Bitcoin

Tuto virtuální měnu vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Hodnota bitcoinu za dobu jeho existence prudce stoupla, loni na podzim se přehoupla dokonce přes 1000 dolarů. 

Bitcoin oceňuje většina uživatelů pro jeho anonymitu. Jeho kritici ale varují před možnými úskalími - kvůli nedostatečným kontrolám prý není možné zabránit zneužívání měny k nelegálním činnostem. V internetovém obchodě Silk Road se daly bitcoiny údajně využít pro nákup drog nebo najímání zabijáků.

Na bitcoinu je založena ale i řada legálních investičních fondů a obchoduje se s ním na specializovaných burzách. Měnu dokonce přijímají i některé obchody, dá se za ni koupit stále více zboží - od letenek přes vánoční stromky až po biopivo.

Bitcoin je navržen tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetickou měnu „tiskne“ síť počítačů. Nové mince se uvolňují stabilním tempem, avšak stále pomaleji. Počet jednotek v oběhu totiž bude konečný. Celkem se jich vydá 21 milionů, poslední bitcoiny by se měly do oběhu dostat kolem roku 2140. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 8 mminutami

Evropským lídrem v těžbě ropy a plynu je Norsko. Promluvit do ní může i Polsko

Norsko patří mezi přední evropské producenty ropy a zemního plynu – toho zajišťuje téměř třetinu z veškerého dovozu do Evropské unie. V budoucnu by svou těžbu mělo rozšířit také například Rumunsko. Do produkce těchto surovin může promluvit i Polsko, u jehož pobřeží bylo objeveno zřejmě významné ložisko ropy a plynu. Kritika ohledně polských plánů s nalezištěm se však už ozývá z Německa.
před 1 hhodinou

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Stát zatím nepřišel o peníze, ujišťuje Decroix k bitcoinové kauze

Bitcoinová kauza podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím státu žádnou škodu nezpůsobila. Po debatě s členy senátního výboru pro bezpečnost uvedla, že nyní je jejím úkolem zajistit, aby k  žádné újmě nedošlo ani v budoucnu. Za nejsložitější považuje smlouvy, které byly sice uzavřeny, ale ze strany státu dosud nejsou vypořádány. Ministerstvo podle ní postupuje na základě doporučení vrchního státního zástupce a s kupujícími o dalším postupu aktivně komunikuje. Decroix také vysvětlila, proč část dokumentů zůstává neveřejná – jejich publikace by podle státního zastupitelství mohla ovlivnit výpovědi svědků. Ministerstvo dle Decroix respektuje probíhající trestní řízení.
před 5 hhodinami

Neznalost úvěrů vede k zadlužení, rizikové jsou hlavně nebankovní půjčky

Nedostatečné znalosti o půjčkách, malá orientace v rizicích a narůstající potíže se splácením. Nový průzkum agentury Behavio pro projekt „Neplať úroky“ ukázal, že do dluhových pastí se stále častěji dostávají nejen nízkopříjmové domácnosti, ale i mladí lidé a příslušníci střední třídy. Nejrizikovější jsou přitom půjčky od nebankovních společností. Situaci potvrzují právníci, poradny i sociální pracovníci.
před 13 hhodinami

Korejci zvažují kvůli Dukovanům žalobu na EDF

Jihokorejská společnost KHNP, která vyhrála tendr na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech, zvažuje podání žaloby na EDF. Právě firma z Francie totiž tendr napadla a soud pak svým rozhodnutím podpis smlouvy odložil, což projekt zdrželo o měsíc. „Tuto záležitost považujeme za velmi vážnou a v současné době zvažujeme všechny možné právní a strategické kroky,“ sdělila mluvčí KHNP Lisa Kim. O dalším postupu bude rozhodovat i ČEZ, který již dříve upozorňoval na možné vysoké škody v případě pozdržení projektu. Na kolik přesně měsíční posun vyšel, zatím není jasné.
před 22 hhodinami

Důchodový účet bude po sedmi letech v plusu

Stát v příštím roce po sedmi letech vybere na důchody víc peněz, než na nich vyplatí penzistům. Přebytek na důchodovém účtu by měl včetně výdajů na správu dosáhnout osmi až deseti miliard korun. Pro ČT to uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V letošním roce přitom bude penzijní účet zhruba ve třináctimiliardovém minusu.
před 22 hhodinami

Inspekce může pokutovat firmy, které zaměstnancům zakazují mluvit o mzdách

Zaměstnanci už téměř dva měsíce nemusejí tajit informace o svém výdělku. Zákon takovou doložku o mlčenlivosti ani dříve nepovoloval, ale inspekce práce za ni nemohla firmy pokutovat. Podobných případů řešila desítky ročně. Teď může uložit sankci až do výše čtyři sta tisíc korun. Nadále platí, že zaměstnavatel nesmí prozradit výši mzdy dalším pracovníkům.
před 23 hhodinami
Načítání...