Snadný cíl pro hackery? Podpora Windows XP končí

Praha - Za měsíc skončí podpora operačního systému Microsoft Windows XP. V Česku ho přitom stále používá téměř třetina počítačů. Třináct let starý systém se tak stane snadnějším terčem pro případné útoky hackerů.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Justin Sullivan

Systém používají domácnosti i firmy - v Česku je Windows XP nainstalovaný na třetině pracovních počítačů. Osmého dubna ale Microsoft přestane vydávat jeho bezpečnostní opravy a dál jej aktualizovat. „Produkt začne být rizikovější z pohledu bezpečnosti v květnu,“ říká Lukáš Křovák, manažer divize Windows Client společnosti Microsoft Czech Republic.

Steve Kleynhans, analytik, Gartner

„Windows XP se používají skoro všude – v mnoha různých systémech. Jsou nainstalovány v informačních kioscích, na čerpacích stanicích a třeba i v lékařských přístrojích a mohl bych pokračovat. A nikdo pravděpodobně nebude upgradovat systém v těchto přístrojích.“


Bezpečnostní záplaty Microsoftu jsou přitom důležitější než antivirový software. Počítače s tímto systémem se tak stanou zranitelnější. „Updaty pro Windows 7, 8 nebo Vista budou pro hackery návodem, kudy se do XP dostat,“ vysvětluje analytik společnosti Gartner Michael Silver. 

Paralela s Y2K

Podle redaktora Živě.cz Jakuba Čížka jsme nyní v podobné situaci jako v roce 1999, kdy přicházela slavná chyba roku 2000, tzv. problém Y2K. „Nikdo přesně nevěděl, jestli něco způsobí - jestli se zhroutí počítače, nebo nezhroutí. Windows XP budou samozřejmě fungovat nadále stejným způsobem, jen se čeká, že vzroste počet útoků na tento systém,“ doplňuje Čížek. 

Video Microsoft končí s podporou Windows XP
video

Microsoft končí s podporou Windows XP

Microsoft končí s podporou Windows XP

0703 12

Lukáš Kovařík o rizicích konce podpory Windows XP

Šéfredaktor Computerworld: Bylo dost času na to přejít k jinému OS

Windows XP navíc používá až 95 procent všech bankomatů na světě. Bankovní domy proto vyjednávají s Microsoftem alespoň částečnou podporu. Podobně velké firmy by navíc v případě neúspěchu vyjednávání mohly přejít ke konkurenci. Podle Radana Dolejše, šéfredaktora magazínu Computerworld, ovšem banky nemají proč Microsoftu spílat. Změna totiž byla ohlášena s dostatečným předstihem.

Podíl operačních systémů na trhu 

1. Windows 7……………….47,5 % PC

2. Windows XP……………24 % PC

3. Android………………..7,9 % PC

4. Windows Vista………..5,9 % PC

5. Windows 8…………….5,70 % PC

Zdroj: Rankings.cz