Mládek chce po vládě miliardu pro Paskov, Babiš je proti

Paskov - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhne vládě, aby přispěla na odstupné horníků a útlum těžby, pokud OKD prodlouží těžbu v prodělečnému Dole Paskov do konce roku 2016. Podmínkou je, že OKD bude na své náklady provozovat ztrátovou těžbu v dole a že podporu schválí Evropská komise. Následné náklady na útlum a odstupné by nesl stát, činily by 1,1 miliardy korun. Proti se už postavil ministr financí Andrej Babiš.

Mládek plánuje, že peníze, které by do ukončení těžby v Paskově přilil stát, by šly na přesně vymezný účel: na odstupné horníkům a sanaci dolu. „Státní náklady na tuto investici do postupného utlumení těžby budou činit 1,1 miliardy korun a ve srovnání s očekávanými výpadky na daních, pojištění a výnosech z těžby, jež by nastaly v případě uzavření dolu firmy OKD v roce 2014, jsou nákladově téměř neutrální,“ upozornil Mládek. Svůj plán už podle svých slov projednal se zástupci ministerstva práce a sociálních věcí. S návrhem souhlasí také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „V této chvíli zbývá poslední, aby tu věc schválila vláda. A musím říct, že to ne nutně musí být jednoduché,“ dodal ministr. Jednat o Paskovu by měla během dubna.

Babiš: Bakala udělal skvělý kšeft, platit by měl on

Proti Mládkovu návrhu se už ale postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Pomáhat soukromým firmám je principielně špatně, zvláště ale takovým, jako je OKD, kterou stát vedený ČSSD špatně zprivatizoval. Vlastník dostal majetek za hubičku, přitom nesplnil, co měl, lidi přišli o byty. Udělal skvělý kšeft, dostal čtyřicet miliard, tak by se měl o sanaci dolu i lidi postarat,“ řekl Babiš České televizi. Dodal, že by mohlo jít o špatný precedens. „Za rok bude chtít další peníze třeba na Důl Karviná,“ obává se.

Návrh řešení situace ve ztrátovém Dole Paskov vyplynul z memoranda, které uzavřeli zástupci státu a těžařů. Důvodem jednání byla především snaha o zmírnění sociálních dopadů ukončení těžby pro dva a půl tisíce zaměstnanců i celý region postižený s více než 10procentní nezaměstnaností. Ve hře přitom byly další dvě varianty, a to, že by OKD zavřelo důl do konce roku, jak původně oznámilo, anebo by ho stát koupil za korunu a sám ho spravoval.

Bohuslav Sobotka, premiér

„Moravskoslezský kraj dnes připomíná v řadě ohledů sociální kotel před výbuchem, a vláda by proto měla podpořit každé rozumné opatření, které sníží rizika dalšího prudkého nárůstu nezaměstnanosti.“

Naděje na černá čísla?

Společnost OKD je v souladu s Mládkovým návrhem připravena nést náklady na prodlouženou těžbu, i když je zatím nedokáže přesně odhadnout. „Záleží na tom, jak se budou vyvíjet ceny uhlí. Je možné, že se situace obrátí tak, že za tři roky nebude důvod Důl Paskov zavírat, protože se opět dostane do černých čísel,“ řekl zástupce OKD a NWR Petr Jonák.

Výběr sociálně citlivé varianty ocenil hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD). „Věřím, že vláda tento návrh schválí a v získaném čase zajistíme společně s ministerstvem průmyslu, CzechInvestem a dalšími institucemi nové investory a pracovní místa pro region,“ míní.

Spokojeni jsou také odboráři - za prodloužení těžby bojovali od začátku. „Oceňujeme, že se podařilo dospět k této dohodě,“ řekl šéf hornických odborů Jaromír Pytlík. Mezitím už přešly desítky horníků z Paskova do karvinských dolů, ve kterých je zatím práce dost. Ani tam však budoucnost nevypadá příznivě. OKD nedávno zásadně opravilo údaje o ekonomicky vytěžitelném uhlí v revíru, a to ze 184 na 64 milionů tun uhlí.

Důl Paskov

Důl Paskov vznikl roku 1994 sloučením závodů Paskov a Staříč, ve kterých se začalo těžit v šedesátých letech minulého století. V současné době tvoří Závod Důl Paskov dvě lokality - Staříč a Chlebovice. Původní Paskov, který byl uveden do provozu roku 1965, OKD uzavřelo v roce 1999.

Paskov ve Staříči je poslední činný důl v ostravské části černouhelného revíru. Pracuje tam zhruba 2,5 tisíce zaměstnanců.

V podzemí dolu je ještě minimálně dvacet milionů tun kvalitního koksovatelného uhlí. Těžba je však oproti karvinským dolům technologicky náročnější a dražší, uhlí je hůře dostupné, leží v nižších slojích v hloubce až 1155 metrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
11:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 4 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 20 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
včera v 16:57

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
včera v 13:52

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025
Načítání...