Italská Eni se stahuje z ČR. Agip vystřídají Maďaři

Praha - Síť čerpacích stanic Agip v Česku mění majitele. Od italské firmy Eni je kupuje maďarský holding MOL. Informaci přinesly Hospodářské noviny, podle kterých jde o prodej roku na českém trhu s pohonnými hmotami.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Getty Images/Franco Origlia

MOL bude v České republice po nové akvizici čítající 124 pump vlastnit už celkem 273 stanic, a stane se tak po firmě Benzina dvojkou na českém trhu v maloobchodním prodeji pohonných hmot. Maďarský holding nyní vlastní 125 čerpacích stanic Pap Oil a prostřednictvím dceřiné společnosti také 24 čerpacích stanic Slovnaft.

Tomáš Mikšovský, šéfredaktor PETROLmagazín

„Tak jako Benzina, i Slovnaft bude vlastnit podobnou síť. Ovšem s tím rozdílem, že síť Benziny prošla v minulých letech remodelingem, modernizací, zatímco čerpací stanice Pap Oilu, Slovnaftu a některé Eni budou muset podobným remodelingem teprve projít.“ 


Prodej Agipu je podle dostupných informací už napevno dohodnutý. Zástupci obou stran se ale zatím konkrétně vyjádřit nechtějí. „Spekulace trhu v tomto směru nekomentujeme. Co se týká střednědobého horizontu, je pravda, že společnost na retailovém trhu chce posílit svoje postavení,“ říká mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Ztrátový provoz

Italská Eni přitom o odchodu z českého trhu uvažovala už delší dobu. Stanice Agip jsou pro ni ztrátové. Kvůli velkému počtu pump je podnikání s naftou a benzínem v Česku obtížnější než v okolních zemích. Už před časem proto prodala svůj český podíl například společnost Shell. 

Video Agip pod křídly maďarského MOLu
video

Agip pod křídly maďarského MOLu

Agip pod křídly maďarského MOLu

Mikšovský: Dohoda Eni a MOLu se čekala

MOL nebude za pumpy Agipu v Česku platit hotově, uvedly Hospodářské noviny. Součástí smlouvy je údajně i výměna českých čerpacích stanic za italskou rafinerii Mantova, kterou Maďaři vlastní a kterou chtějí už od loňského roku zavřít. MOL má prý také společnosti Eni přenechat část svých italských benzinových stanic.

  • Agip Česká republika působí na tuzemském trhu od roku 1991, v roce 2010 se přejmenovala na Eni Česká republika.