Tajemný mecenáš posílá Zhořelci každé jaro miliony

Zhořelec (Görlitz) – Německý Zhořelec se těší přízni tajemného sponzora. Každé jaro od něj dostává půl milionu eur (přibližně 14 milionů korun) na obnovu historického centra a památek. Odkud peníze pocházejí, je záhadou. Tajný dárce je na účet města posílá pravidelně už 20 let.

Rychbašská věž, Poštovní náměstí či Muzeum Slezska. Stopy štědrého anonyma jsou patrné po celém městě, které až do třicetileté války patřilo české koruně a nyní se považuje za jedno z nejhezčích měst v Německu. Místní si marně lámou hlavu, od koho peníze přitékají.

Záhadný dárce radnici německého Zhořelce posílá peníze rok co rok na jaře. Má jen dvě podmínky – musejí jít na městské památky a nikdo nesmí prozradit jeho totožnost. „Skupina pěti lidí rozhodne, jak peníze mezi majitele budov rozdělit. Pak se majitelé domů mohou pustit do práce a peníze využít na rekonstrukci a údržbu,“ uvedl Hartmut Wilke, šéf odboru hlavního architekta. „Nevím, kdo to je. Ale myslím, že se do našeho města před lety prostě zamiloval a od té doby se sem čas od času vrací, aby se podíval, co se tu udělalo,“ myslí si Nadia Stoykowová, obyvatelka Zhořelce.

Na mecenáše má štěstí i Braunschweig

Na záhadného dárce mělo štěstí i jiné německé město – Braunschweig. Peníze od něj před dvěma lety v obálkách pod rohožkou našly například oběť přepadení, rodina s postiženým synem či hospic. Vždy kolem 10 tisíc eur. Neznámý si získal přezdívku Robin Hood. Rozdal nejméně 200 tisíc eur. I kolem jeho totožnosti se vyrojilo mnoho spekulací. Ať už šlo o kohokoliv, rozhodně se mu podařilo probudit představivost lidí. „Tenhle způsob dárcovství peněz, který donutí lidi o dárcovství mluvit, je velmi šarmantní,“ říká pastor Hans-Jürgen Kopkow.

Video Zhořelec financuje tajemný dárce
video

Zhořelec financuje tajemný dárce