Rychbašská věž, Poštovní náměstí či Muzeum Slezska. Stopy štědrého anonyma jsou patrné po celém městě, které až do třicetileté války patřilo české koruně a nyní se považuje za jedno z nejhezčích měst v Německu. Místní si marně lámou hlavu, od koho peníze přitékají.
Záhadný dárce radnici německého Zhořelce posílá peníze rok co rok na jaře. Má jen dvě podmínky – musejí jít na městské památky a nikdo nesmí prozradit jeho totožnost. „Skupina pěti lidí rozhodne, jak peníze mezi majitele budov rozdělit. Pak se majitelé domů mohou pustit do práce a peníze využít na rekonstrukci a údržbu,“ uvedl Hartmut Wilke, šéf odboru hlavního architekta. „Nevím, kdo to je. Ale myslím, že se do našeho města před lety prostě zamiloval a od té doby se sem čas od času vrací, aby se podíval, co se tu udělalo,“ myslí si Nadia Stoykowová, obyvatelka Zhořelce.
Na mecenáše má štěstí i Braunschweig
Na záhadného dárce mělo štěstí i jiné německé město – Braunschweig. Peníze od něj před dvěma lety v obálkách pod rohožkou našly například oběť přepadení, rodina s postiženým synem či hospic. Vždy kolem 10 tisíc eur. Neznámý si získal přezdívku Robin Hood. Rozdal nejméně 200 tisíc eur. I kolem jeho totožnosti se vyrojilo mnoho spekulací. Ať už šlo o kohokoliv, rozhodně se mu podařilo probudit představivost lidí. „Tenhle způsob dárcovství peněz, který donutí lidi o dárcovství mluvit, je velmi šarmantní,“ říká pastor Hans-Jürgen Kopkow.
