Babiš naordinoval ministrům šetřit, boj o rozpočet pokračuje

Praha – Ministři Sobotkovy vlády se sice stále nedohodli na návrhu státního rozpočtu na příští rok, už teď je ale jasné, že některé resorty budou muset výrazně šetřit. I přesto se ale mohou některá ministerstva radovat, škrty nebudou nakonec tak drastické. Například ministerstvo dopravy mělo v příštím roce přijít až o osm miliard, teď má ušetřit jen 2,5 miliardy. Vláda dnes debatu odložila, k přepracovanému návrhu se vrátí příští týden.

Proti původnímu návrhu, který ministerstvu dopravy naplánoval škrt ve výši 8,4 miliardy korun, by nakonec mohl být rozpočet pro příští rok k resortu méně krutý. Šetřit se bude, ale méně – podle pozměněného návrhu by úspora měla být jen 2,5 miliardy korun. Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) totiž varoval, že vysoké škrty by mohly ohrozit dočerpání nabízených evropských dotací a že by mohlo hrozit i zastavení už zahájených staveb. 

O 3,2 miliardy korun by měly klesnout výdaje ministerstva vnitra a o 1,5 miliardy výdaje ministerstva průmyslu a obchodu. Výdaje ministerstva obrany by měly ve srovnání s letoškem klesnout zhruba o půl miliardy korun na 41,3 miliardy korun. 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce hledat úspory ve zdravotnickém rozpočtu především u zdravotních pojišťoven. Snížením provozních fondů zdravotních pojišťoven by si mohl resort přijít až na miliardu korun. Výdaje samotného ministerstva zdravotnictví by měly nicméně podle návrhu klesnout o více než 630 milionů na 5,7 miliardy korun. 

Video Ministrům se nelíbí škrty správce státní kasy Andreje Babiše
video

Ministrům se nelíbí škrty správce státní kasy Andreje Babiše

Ministrům se nelíbí škrty správce státní kasy Andreje Babiše

050514

Sobotkův kabinet se stále neshodl na návrhu rozpočtu na příští rok

Ševčík: Ministerstva mají peněz dost, stále plýtvají

Jak jsou na tom jednotlivá ministerstva?

Babiš nařídil šetřit na poradenství

Podle ministra financí Babiše mají ministerstva také šetřit na externích poradenských, konzultačních a právních službách, a to až polovinu dosavadních nákladů. Ty se poslední dva roky pohybovaly kolem 650 milionů korun.   

Ministři se nicméně dnes na vládě na výdajových rámcích na příští rok neshodli, a jednání tak budou pokračovat. Státní rozpočet na příští rok i jeho parametry tak mohou doznat ještě výrazných změn, upozorňují zástupci koaličních stran. 

Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze:

„U provozních výdajů ministerstev je taková vata, že se dá i v příštích letech šetřit. Peníze daňových poplatníků je potřeba využívat efektivně. Kdyby se šetřilo tak, jak se má, nebylo by tolik kauz s uplácením a plýtváním veřejných peněz. Jsou tam rezervy v řádu miliard.“


Josef Středula, předseda ČMKOS:

„Šetření dovedlo Českou republiku k tomu, že máme extrémně nízký výkon. Hloupě se šetřilo na místech, kde se to nemělo dělat. Je důležitá podpora školství a vědy, aby nebyl růst tak křehký.“


„Nejdříve se musíme dohodnout na úrovni koalice a pak na úrovni vlády. Rádi bychom, aby se v rozpočtu nekrátily prostředky na investice a rádi bychom napravili některé chyby z minulosti. Je třeba nekrátit peníze na školství, vědu a výzkum. Chceme zvýšit platy policistů a hasičů. Peníze je potřeba také na sociální služby, politiku zaměstnanosti a investiční pobídky,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. 

„Ten rozpočet je napjatý, stále se snažíme přijít s řešením,“ dodal ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda musí schválit návrh rozpočtu do konce září.