Sobotka: Investor Nexen může urychlit dostavbu R7

Žatec (Lounsko) – Výrobce pneumatik Nexen, jemuž zastupitelstvo Ústeckého kraje tento týden schválilo prodej pozemků, pohne nejen s nezaměstnaností v regionu, nýbrž by mohl mít vliv i na rychlost dostavby rychlostní silnice R7. „Pokud zlepšíme dopravní obslužnost, tak se zvýší šance, že celou zónu Triangle obsadíme,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka po jednání se zastupiteli kraje.

Příchod strategického investora do průmyslové zóny Triangle u Žatce bude znamenat investici v zóně 22,8 miliardy korun (konečná až 40 miliard) a pracovní místa pro zhruba tisíc lidí (ve špičkách až 2 300 lidí). Krom těchto vlivů by mohla investice dopomoct i rychlejší dostavbě rychlostní silnice R7.

Silnice je hotová od zóny Triangle po státní hranice s Německem. Na druhou stranu, od zóny až ke Slanému, je ale jen dvouproudová. Navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos se zahájením výstavby na dalším úseku nepočítá. Pokud tedy Nexen do zóny skutečně přijde, bude to podle premiéra Sobotky impuls k tomu, aby se vláda dostavbou silnice zabývala.

Dokončení bude nutné, pokud přijde investor

  • „To bude silná pobídka a motivace, aby stát zrychlil další přípravu výstavby R7, která zlepší dopravní obslužnost této zóny,“ doplnil premiér.
  • „Pokud se nám povede získat strategického investora, tak je nezbytné, aby ta komunikace na Prahu byla průjezdná. Dnes tam jedete v nepřetržité koloně od průmyslové zóny ke Slanému,“ podotkl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Investiční smlouvou se společností Nexen se podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka bude vláda zabývat na začátku června. Řešit bude i kompenzace pro Ústecký kraj. Ten za nižší cenu pozemků požaduje po státu 304 milionů na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a necelých 100 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisí. (Čtěte více)

V Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost, v dubnu dosáhla 11,3 procenta. Bez práce bylo 64 820 lidí.


Video Sobotka přislíbil řešení dostavby R7
video

Sobotka přislíbil řešení dostavby R7

Blýská se na dalšího investora do Moravskoslezského kraje?

Pověřený ředitel agentury Czechinvest Ondřej Votruba a moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) dnes podotkli, že do Moravskoslezského kraje by mohl zamířit nový investor, který by přinesl asi tisíc nových pracovních míst. „Jednání probíhají velmi intenzivně. V tomto okamžiku to vypadá tak, že do prázdnin by mohlo padnout rozhodnutí, které by celou tu investici přiblížilo,“ doplnil Novák.