Místo HDP stav země lépe zhodnotí zpívající ptáci nebo pračky

Londýn – Zpívající ptáci, počet praček či dostupnost lízátek mohou být lepším ukazatelem prosperity společnosti než výše hrubého domácího produktu. Alespoň to tvrdí vědci z Univerzity OSN, kteří zkoumali výpovědní hodnotu HDP. V mnoha případech je prý tento ekonomický ukazatel příliš zastaralý a postihuje jen malou část reality. Prosperitu země prý daleko lépe ilustrují třeba údaje o váze novorozenců, průměrný počet hodin spánku či množství lidí s brýlemi, napsal dnes deník The Times.

Výzkumníci „tvrdá“ ekonomická data nijak nezatracují, soudí ale, že kondici ekonomiky a stav společnosti neodrážejí přesně. Pokud by prý politici a další odborníci měli k dispozici i doplňující údaje, dokázali by si udělat mnohem ucelenější obrázek.  

"Když se zákonodárci soustředí jen na hromadné ukazatele jako měřítko úspěšnosti dané společnosti, pak jim často unikají ty nejvýznamnější a nejjednodušší symptomy. Něco tak prostého, jako je ranní ptačí zpěv, může ekonomickým propočtům dát další rozměr: odhaluje totiž mnohé o stavu životního prostředí - o míře znečištění, změnách klimatu či biodiverzitě," myslí si vedoucí vědeckého týmu Anantha Duraiappah.  

Podobné je to i s dalšími zdánlivě bezvýznamnými údaji. Počet praček třeba ukáže, kolik lidí má přístup k elektřině a vodě, a kolik lidí tím pádem ušetří každý týden několik hodin času, kdy mohou dělat něco produktivnějšího. „Člověk, který vytahuje prádlo z pračky, je na tom mnohem lépe než velká část světové populace: pračku mají jen dvě ze sedmi miliard obyvatel planety,“ připomíná Duraiappah. 

Dostupnost brýlí třeba znamená úspěšnější a vzdělanější obyvatele, protože děti s očními vadami pak mají stejné šance jako jejich zdraví spolužáci. Z velikosti hloučků dívek před školou se zase dá usuzovat na to, zda populace bude růst, či se naopak zmenšovat. Dívky, které dosáhnou vyššího stupně vzdělání, se totiž vdávají v průměru o čtyři roky později a mají o 2,2 dítěte méně. Každý další rok ve škole zvedne jejich budoucí plat o 25 procent, uvádějí odborníci.  

Na výkon hospodářství však mají podle nich vliv i další ukazatele, které už se většinou ani měřit nedají - třeba počet úsměvů, projevy laskavosti či dostupnost lízátek.