Babiš: Na zrušení daňové slevy netrváme

Praha - Ministr financí Andrej Babiš na zrušení daňové slevy na poplatníka netrvá, jak uvedl v rozhovoru pro ČT. Dodal, že to není jeho osobní návrh, ale spíše dokument jeho úředníků, který šel do připomínkového řízení. K diskusi se podle něj měli připojit i koaliční lidovci, ti však údajně celou situaci zneužili před volbami pro svůj prospěch.

„Klidně můžeme od návrhu ustoupit,“ prohlásil ministr financí s tím, že vláda chce podpořit skutečné živnostníky, a ne ty, kteří na současném systému profitují. „Není to můj osobní návrh, je to otevřená záležitost,“ dodal.  Dnes by o návrhu měla jednat i koaliční rada. 

Andrej Babiš

„Někteří poukazují na to, že zdanění (v Česku) je minimální a máme nejvyšší paušály v Evropě. A taky že někteří to zneužívají. My proto chceme podpořit skutečné živnostníky a ne ty, kteří z tohoto systému profitují, a přitom ani živnostníky nejsou.“


Lidovci v minulých dnech s návrhy změn, které se týkají živnostníků, nesouhlasili. Podle návrhu novel daňových zákonů, které předložil resort financí, by se měla omezit absolutní výše odpočtu u paušálních výdajů živnostníků využívajících 60procentní paušál. Poplatníci, kteří využívají paušály, ale mají vyšší příjem, by například nemohli uplatnit slevu na dani na poplatníka.

Páral: Vláda se chová neprofesionálně

„Vláda nefunguje, jak by měla. Není jasné politické zadání. Pánové řekli, že nejsou politiky, a zjevně to chtějí dodržet tím, že se jako politici chovají neprofesionálně,“ komentoval současnou komunikaci v rámci koalice šéfredaktor Eura Pavel Páral.

Proti změnám daňových paušálů se postavila i opozice. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by se daňová zátěž v příštích dvou letech zvýšila zhruba o 40 miliard korun. Šlo by tak o jedno z nejvýznamnějších zvýšení přímých daní od vzniku samostatného českého státu.

Video Babiš netrvá na zrušení slevy živnostníkům
video

Babiš netrvá na zrušení slevy živnostníkům

Babiš netrvá na zrušení slevy živnostníkům

2105 12

Babišovo vyjádření pro ČT

Šéfredaktor Eura Pavel Páral: Vláda nefunguje, jak by měla

Odpoledne se Babiš se o návrhu bude bavit taky s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karlem Havlíčkem. Podnikatelé zrušení základní daňové slevy odmítají. „Myslím, že se blížíme ke kompromisu. S Babišem jsme se shodli, že nemůžeme ty nejmenší připravit ani o korunu,“ prohlásil předseda asociace Karel Havlíček.

Živnostníci mohli přijít až o 25 tisíc 

OSVČ, které využívají paušály, by si podle návrhu ministerstva financí již nesměly odečítat z daní až 24 840 korun za rok. Zrušení osobních slev na dani by mohlo dopadnout až na 523 tisíc živnostníků. Ministerstvo naopak plánuje znovu zavést daňové slevy na dítě a vyživovanou manželku a vrátit daňovou slevu pracujícím důchodcům. Ty zrušila vláda Petra Nečase.

Pekárna
Zdroj: ISIFA/VLP
Autor: Matej Slávik
  • Lidí, kteří pracují jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), je v Česku přes milionPomocí paušálů daní příjmy zhruba polovina z nich, v roce 2012 to bylo necelých 524 tisíc. 
  • Nejčastěji si odečítají 60 procent, to je sazba pro živnostníky. Naopak nejméně lidí využívá 40procentní výdaje, což se týká například umělců. Nejvíce, tedy 80 procent, mají řemeslníci a zemědělci.  
  • Ministerstvo financí teď navrhuje, aby nejvyužívanější, šedesátiprocentní tarif platil jen pro ty s obratem pod dva miliony korun. Nižší sazby už tuhle hranici mají. 
  • Průměrná daň, kterou jedna OSVČ skrze paušály ročně zaplatí, činí něco málo přes 19 300 korun.