Virus v chytrých telefonech požaduje výkupné

Praha – Objevil se první vir pro chytré mobilní telefony svého druhu - tzv. Simplocker. Zašifruje soubory na paměťové kartě a po uživatelích požaduje výkupné. S oběťmi komunikuje rusky a zaplatit chce v ukrajinských hřivnách. Podle informací antivirové firmy Eset jde o obdobu obávaného trojského koně Cryptolocker, který napadá od loňského listopadu počítače s operačním systémem Windows.

Trojský kůň pod označením Simplocker napadá mobily s operačním systémem Android. Byl skrytý v aplikaci s názvem „Sex xionix?“. Ta už aktuálně není v obchodě Google Play ke stažení, zatím je tedy výskyt viru zatím spíše ojedinělý. 

Virus zašifruje vybrané soubory na SD kartě a na displeji mobilu zobrazí informace, že telefon je kvůli sledování dětské pornografie uzamčen. Následně se objeví výzva k zaplacení. Virus komunikuje s oběťmi rusky a výkupné požaduje v ukrajinských hřivnách, v přepočtu je to asi 430 korun. Platit mají lidé prostřednictvím služby MoneXy, až po zaplacení se údajně telefon odblokuje. 

Obraťte se na odborníky a taky pravidelně zálohujte  

„Operační systém Android je nejrozšířenější mezi běžnými uživateli. Pokud je v něm nějaká chyba, tak zasáhne největší komunitu uživatelů,“ upozorňuje Jiří Nápravník, odborník na IT bezpečnost. „Stáhnete si novou hru nebo novou aplikaci a spolu s ním je schovaná i prémie - virus. Nebezpečnost je v tom, že vám zamkne telefon, nedostanete se ke svému mobilu. Radím se v takovém případě spojit s odbornou firmou, aby zachránila data a kontakty v telefonu. Platí tady, že s vyděrači se nevyjednává,“ dodává. Radí také preventivně si pravidelně stahovat a zálohovat data v mobilu. 

„Podle všeho jde o testovací nasazení této hrozby ve stadiu vývoje. Například implementace šifrovacího mechanismu je nedokonalá. Ale už teď se můžeme obávat masivního nasazení zdokonalených verzí, a to i v jiných jazykových mutacích,“ uvedl bezpečnostní expert bratislavské centrály Esetu Robert Lipovský. 

Video Jiří Nápravník: Je potřeba data v mobilu zálohovat
video

Jiří Nápravník: Je potřeba data v mobilu zálohovat

Jiří Nápravník: Je potřeba data v mobilu zálohovat

Reportáž: Virus v mobilu chce výkupné