Babiš si notuje se Zemanem: Investice jsou základ

Lány – Na lánský zámek přijeli za prezidentem Milošem Zemanem a členy jeho expertního týmu ministři financí a dopravy Andrej Babiš a Antonín Prachař (oba ANO 2011) k jednání o návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Mimo jiné hledali cesty k posílení státních investic. Koalice se na finální verzi rozpočtu zatím nedohodla, vláda schválila jen výdajové rámce. Babiš po setkání uvedl, že se s prezidentem shoduje na nutnosti dobudovat dopravní infrastrukturu a zaměřit se na zákony a byrokracii, které investiční situaci komplikují.

„Tématem jednání expertního týmu pana prezidenta je příprava státního rozpočtu na rok 2015 a s tím související zvýšení podílu investic. Pan prezident považuje investice za významný nástroj v boji proti nezaměstnanosti,“ přiblížil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr Andrej Babiš po jednání potvrdil, že na něm probírali investice; s prezidentem se shoduje na jejich klíčové roli. „Aby se v naší zemi investovalo rychle, musíme odstranit hlavní překážky, vylepšit zákon o veřejných zakázkách. Stejně tak řešit byrokracii a další opatření, jako třeba urychlený výkup pozemků,“ řekl ministr České televizi po jednání.

Ministr Prachař: Zaměřit se chci na D8 a D11

Ministr Prachař byl pozván především proto, že Zeman považuje za klíčové z hlediska investic dopravní stavby. Prezident by rád přidal krajům primárně na stavby silnic. Resort dopravy má ale zatím v návrhu rozpočtu zhruba o jednu miliardu méně než letos. Podle ministra ale lze ušetřit peníze na provozních výdajích a správních agendách a některé investice lze řešit penězi z Evropské unie. „Skutečně se bavíme už jen o pokrytí dotací a inflační doložky Českých drah,“ uvedl Prachař k rozpočtovým potřebám jeho resortu.

Za priority Prachař označil dokončení klíčových částí infrastruktury. „To je dálnice D8 přes České středohoří, kde občané trpí neskutečně tím, že to nemáme dostavěné a jezdíme po silnicích druhých a třetích tříd. Pak je tu samozřejmě D11 nebo uzel v Přerově,“ řekl ČT. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) hodlá dopravní stavby finančně podporovat: „Na připravené stavby se bude vláda snažit prioritně směřovat prostředky ze státního rozpočtu.“

Investoři se tlačí k dálnicím

Nedostatečná dopravní infrastruktura představuje jeden ze základních problémů. Babiš připomněl, že noví investoři se tlačí do zón v blízkosti dálnic třeba u Brna, Olomouce nebo Prostějova. To nám velice chybí. Byrokracie a legislativa nám velmi ztěžují zrychlení investic," dodal.

Hlavě státu a jemu pozvaným odborníkům včetně expremiéra Jiřího Rusnoka, Jaroslava Zavadila nebo Marie Benešové přinesl Babiš návrh rozpočtu, tým ho podle Babiše ocenil. Sám ministr financí uvedl, že k rozpočtu na rok 2015 přistupuje nepoliticky, chce tedy k jeho formování přizvat co nejvíce stran. „Nabídneme i opozici projednávání rozpočtu,“ zmínil.

Andrej Babiš k jednání v lovecké chatě lánského zámku: „Stále jsme jedli, není tam signál, z čehož jsem byl nervózní. K obědu jsme měli bažantí polévku a daňka, gratinované brambory a něco sladkého…“


Video Peníze na dopravu půjdou i za cenu vyššího schodku
video

Peníze na dopravu půjdou i za cenu vyššího schodku

Peníze na dopravu půjdou i za cenu vyššího schodku

u 14.06.2014

Rozhovor s Babišem: Se Zemanem se lišíme jen v pohledu na euro