Babiš ustoupil, daňová úleva odborářům zůstane

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) slevil ze svého požadavku zrušit daňový odpočet pro odboráře. Se šéfem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefem Středulou se dohodl, že daňová úleva zůstane zachována. Stejně tak zůstane daňové zvýhodnění u režijních jízdenek a výsluh policistů a vojáků. Proti zrušení daňového odpočtu se postavili nejen odbory, ale i koaliční partneři ČSSD a lidovci.

Uvedená daňová zvýhodnění rušila novela zákona o dani z příjmu, kterou vypracoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Novelu schválili poslanci již v roce 2011 s odloženou platností od roku 2015.

„Jsem spokojen. Sporná ustanovení budou ze zákona vypuštěna. Jedná se o pasáže přejaté z úpravy bývalého ministra Miroslava Kalouska. Jde o otázku režijních jízdenek, otázku odstupného u členů ozbrojených sil i otázku odborových příspěvků,“ upřesnil Středula. „Ta opatření byla z hlediska příjmů rozpočtu minimální. Určitě nebudeme chtít otravovat občany, firmy a úřady administrativou,“ řekl k tomu v Událostech ČT ministr Babiš.

Podle návrhu měl stát mimo jiné zrušit možnost odečíst si z daní roční příspěvek odborovým organizacím, který nyní činí zhruba 3 000 korun. Při odečtení nejvyššího příspěvku si tak lidé mohou snížit daně o 450 korun. Pokud by novela prošla, mírně by zvýšila daně více než půl milionu lidí, což by do státní kasy přineslo zhruba 60 milionů korun ročně.

Video Jan Skopeček a Josef Středula v Událostech, komentářích
video

Jan Skopeček a Josef Středula v Událostech, komentářích

Jak upozornil premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, návrh nebyl v souladu s koaliční smlouvou. „Ministři a poslanci ČSSD jsou proti tomu, aby se rušila daňová úleva, kterou mají na základě placení členských příspěvků členové odborových organizací,“ prohlásil předseda vlády.

Bohuslav SobotkaBohuslav Sobotka, premiér a předseda ČSSD

„Uvedený návrh nebyl dojednán v rámci koaliční smlouvy. Tento krok by mohl vést k poškození postavení odborů a také sociálního dialogu jako celku.“