PPF se vzdává podílu v EPH, holding tak ovládnou Tkáč a Křetínský

Praha - Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prodává svůj podíl v Energetickém a průmyslovém holdingu (EPH). Kupcem je samotné EPH a akcie, které holding získá, budou následně zrušeny. A to pozmění vlastnickou strukturu holdingu. Finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč pak budou kontrolovat každý po 37 procentech a budou společně ovládat skupinu EPH. Zbytek akcií si podrží skupina J&T. Cena transakce zatím nebyla zveřejněna.

Už loni v prosinci servery Motejlek.com a Lidovky.cz informovaly, že PPF prodá svůj podíl 44,44 procenta v EPH a od zbylých akcionářů Křetínského, Tkáče a J&T za něj dostane asi 1,1 miliardy eur (asi 30 miliard korun).

Kellnerova skupina do EPH vstoupila v roce 2009 za zhruba tři miliardy korun, svoji investici tedy zdesetinásobí, napsaly tehdy Lidovky.cz. Letos v březnu pak Lidové noviny uvedly, že podíl PPF v EPH klesl o necelých 4,5 procenta na nynějších 40 procent.

S velkým ziskem přitom PPF odchází z krajně rizikového byznysu, který drtí evropská regulace, nízké ceny elektřiny i problémy s dodávkami ukrajinského plynu. Naopak postavení Křetínského a J&T je poměrně riskantní, píše server iHNED.cz.

Co si představit pod zkratkou EPH?

Pod Energetický a průmyslový holding spadá přes 30 podniků, které působí v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a obchodu s elektřinou a plynem. EPH je největším dodavatelem tepla v Česku a po společnosti ČEZ druhým největším dodavatelem elektřiny v tuzemsku.

Navíc na Slovensku je EPH lídrem plynárenského odvětví a působí také v Německu. Hospodářské výsledky ze loňský rok EPH ještě nezveřejnil, ale v roce 2012 měl konsolidovaný zisk před zdaněním 10,1 miliardy korun. Zisk holdingu se tak v roce 2012 meziročně více než zdvojnásobil ze 4,5 miliardy korun v roce 2011.

Skupina PPF má své investice rozmělněny do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb, přes pojišťovnictví, nemovitosti, oblast energetiky a těžbu nerostů, zemědělství, maloobchodní služby až po biotechnologie. Působnost PPF sahá ze střední a východní Evropy přes Rusko až do Asie. Skupině loni klesl čistý zisk o 277 milionů eur na 450 milionů eur (zhruba 12,3 miliardy korun).