Konec vysavačů se silnými motory, EU nařídila od září jejich zákaz

Praha - Obchody s elektronikou se ve velkém předzásobují výkonnými vysavači. Od září je totiž nesmí nikdo vyrábět. Evropská komise dovolila už jen výrobu ekologičtějších přístrojů s maximálním příkonem 1600 wattů. Za tři roky se přitom navíc pravidla ještě víc zpřísní.

6 minut
Ekonomika ČT24: EU zakázala vysavače s neúspornými motory
Zdroj: ČT24

Evropská unie v rámci opatření na úsporu energie nařídila od září zákaz vysavačů s příkonem nad 1600 wattů. Od roku 2017 pak zakáže přístroje nad 900 wattů. Teď mají vysavače na trhu v průměru asi 1200wattové motory, některé se ale nabízejí i s více než 2200wattovým motorem. 

Výkon nebo příkon?

Mnoho zákazníků se při koupi vysavače řídí právě údajem, jak vysoký příkon nabízí. Jenže vysoký příkon neznamená ještě vysokou účinnost, je to vlastně údaj o spotřebě elektrické energie. Důležité je tedy zjistit si takzvaný sací výkon, ten totiž určuje, jak silně bude přístroj vysávat - ty kvalitnější vysavače ho mají nad 350 wattů. 

Podle nařízení dostanou nově vysavače i energetické štítky podobně jako například pračky nebo ledničky – na nich se zákazník podle škály písmen od A do G dozví, jak je zakoupený výrobek ekologicky úsporný. 

Výrobci se změny příliš nebojí. Spotřebitelé by prý změnu neměli pocítit, už teď firmy vyrábějí vysavače podle předpisů EU a do jejich výkonu by se neměla nastavená omezení nijak promítnout, ujišťují. 

Vysavače s menším příkonem totiž nahrazují příkon vyššími otáčkami motoru, výrobci tak museli zabránit především přehřívání motorů. „Všichni výrobci na trhu do vývoje dlouhodobě investovali,“ tvrdí Vít Paulíček ze Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů. Lidé by se proto neměli bát, že bude s novými vysavači úklid náročnější. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 23 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
29. 3. 2025

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
29. 3. 2025

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
28. 3. 2025

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Dovoz plynu z Ruska do EU loni vzrostl, tvrdí analýza

Dovoz ruského plynu do Evropské unie se loni zvýšil o osmnáct procent, a to navzdory plánu bloku dodávky fosilních paliv z Ruska do roku 2027 postupně ukončit. Podíl na růstu měly hlavně Itálie, Česko a Francie, uvádí ve své analýze institut Ember. Co se ale týče ropy, tuzemský provozovatel ropovodů Mero uvedl, že Česko poprvé v praxi využije nově rozšířený ropovod TAL, jímž by měly ve druhé polovině dubna dorazit první zvýšené dodávky neruské ropy.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025

Resort chce zálohování PET lahví a plechovek do dvou let

Ministerstvo životního prostředí chce spustit zálohování PET lahví a plechovek nejpozději v lednu 2027. Podle návrhu by zálohový systém fungoval v prodejnách a u benzinových pump – celkem na jedenácti tisících místech. Zálohu resort životního prostředí stanovil na čtyři koruny. Některé obce a podnikatelé jsou ale proti. Není navíc jisté, zda zákonodárci stihnou předlohu schválit do konce současného volebního období. Pokud nyní Česko zálohování nespustí, stejně se mu v budoucnu kvůli nařízení Evropské unie pravděpodobně nevyhne. Členským státům už příští rok vznikne povinnost sesbírat osmdesát procent PET lahví a také plechovek. Ty, které to nesplní, budou muset od roku 2029 povinně zavést zálohový systém.
25. 3. 2025

Výroba aut za leden a únor meziročně klesla

Automobilky v Česku vyrobily v lednu a únoru 234 341 osobních aut. V porovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o 10,9 procenta méně. Výrazný vzestup zaznamenala výroba elektromobilů, jejich podíl na celkové produkci meziročně stoupl ze sedmi na téměř sedmnáct procent. Dařilo se také výrobě autobusů, která stoupla o více než čtvrtinu. V úterý to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu (SAP).
25. 3. 2025
Načítání...