Kurzarbeit bude, shodla se koalice

Praha - Koaliční rada se shodla na zavedení takzvaného kurzarbeitu, konkrétní návrh by měla vláda dostat na stůl do několika týdnů. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž ještě plánuje vypracovat studii několika zahraničních zemí, kde kurzarbeit funguje. Koalice nalezla shodu také u návrhu zákona o prokazování původu majetku. Rozdílová částka, při níž bude možné majetek prověřit, se sníží z původně navrhovaných deseti milionů na milionů pět. Zástupci koalice mimo to uvedli, že prezidentovo veto služebního zákona hodlají přehlasovat.

„Myslím si, že dnešní jednání koaliční rady otevřelo cestu k finální dohodě na podobě kurzarbeitu,“ řekl po jednání rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zavedení tohoto příspěvku pro firmy v potížích, který má zabránit propouštění, by se podle něj mělo stihnout do jara příštího roku.

„Myslíme si, že je důležité nastavit kurzarbeit tak, aby byl dobře použitelný, snadno kontrolovatelný a aby nešikanoval podnikatele, ale aby ty podmínky byly skutečně natolik dostupné, že pro ně bude tento nástroj zajímavý,“ dodal místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Z dosavadních návrhů vyplývá, že by o příspěvek mohly žádat podniky v potížích, které zavinila krize či živelní pohroma. Zaměstnancům by platily 40 procent jejich průměrného výdělku, stát by dodal dalších 20 procent. Příspěvek by úřady dávaly maximálně šest měsíců, ale i opakovaně. Podmínkou by podle dřívějších návrhů bylo vzdělávání pracovníků při výpadku výroby.

Video Koalice schválila kurzarbeit
video

Koalice schválila kurzarbeit

Zemanovo veto služebního zákona přehlasujeme, předestírá koalice

Strany se domluvily také na zákonu o prokazování původu majetku. „Všechny tři strany se shodly na základních principech legislativní úpravy,“ podotkl Sobotka k návrhu, který nedávno představil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Dochází tam k jedné určité změně. Ta částka, která bude umožňovat zkoumání původu majetku se z deseti milionů korun snižuje na pět milionů korun rozdílu mezi doloženými příjmy a mezi pořízeným majetkem,“ uvedl.

Koaliční rada se dnes podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodla také na postupu v případě dvojice zákonů vetovaných prezidentem Milošem Zemanem. U služebního zákona chce koalice veto přehlasovat. U zákona o dětských skupinách očekává Sobotka také většinový koaliční odpor proti vetu, všichni koaliční poslanci ale podle jeho odhadu jednotní nebudou.