Kurzarbeit bude, shodla se koalice

Praha - Koaliční rada se shodla na zavedení takzvaného kurzarbeitu, konkrétní návrh by měla vláda dostat na stůl do několika týdnů. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž ještě plánuje vypracovat studii několika zahraničních zemí, kde kurzarbeit funguje. Koalice nalezla shodu také u návrhu zákona o prokazování původu majetku. Rozdílová částka, při níž bude možné majetek prověřit, se sníží z původně navrhovaných deseti milionů na milionů pět. Zástupci koalice mimo to uvedli, že prezidentovo veto služebního zákona hodlají přehlasovat.

„Myslím si, že dnešní jednání koaliční rady otevřelo cestu k finální dohodě na podobě kurzarbeitu,“ řekl po jednání rady premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zavedení tohoto příspěvku pro firmy v potížích, který má zabránit propouštění, by se podle něj mělo stihnout do jara příštího roku.

„Myslíme si, že je důležité nastavit kurzarbeit tak, aby byl dobře použitelný, snadno kontrolovatelný a aby nešikanoval podnikatele, ale aby ty podmínky byly skutečně natolik dostupné, že pro ně bude tento nástroj zajímavý,“ dodal místopředseda lidovců Jan Bartošek.

Z dosavadních návrhů vyplývá, že by o příspěvek mohly žádat podniky v potížích, které zavinila krize či živelní pohroma. Zaměstnancům by platily 40 procent jejich průměrného výdělku, stát by dodal dalších 20 procent. Příspěvek by úřady dávaly maximálně šest měsíců, ale i opakovaně. Podmínkou by podle dřívějších návrhů bylo vzdělávání pracovníků při výpadku výroby.

Zemanovo veto služebního zákona přehlasujeme, předestírá koalice

Strany se domluvily také na zákonu o prokazování původu majetku. „Všechny tři strany se shodly na základních principech legislativní úpravy,“ podotkl Sobotka k návrhu, který nedávno představil ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Dochází tam k jedné určité změně. Ta částka, která bude umožňovat zkoumání původu majetku se z deseti milionů korun snižuje na pět milionů korun rozdílu mezi doloženými příjmy a mezi pořízeným majetkem,“ uvedl.

Koaliční rada se dnes podle šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka shodla také na postupu v případě dvojice zákonů vetovaných prezidentem Milošem Zemanem. U služebního zákona chce koalice veto přehlasovat. U zákona o dětských skupinách očekává Sobotka také většinový koaliční odpor proti vetu, všichni koaliční poslanci ale podle jeho odhadu jednotní nebudou.