Lékařským odborům nestačí zvýšení platů o pět procent, chtějí deset

Praha – Jednání ohledně platů ve zdravotnictví v rámci tzv. zdravotnické tripartity k výsledku zatím nedospělo. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) již dříve nabídl zdravotníkům růst tarifních platů od příštího roku o pět procent. Většině zaměstnanců prý těchto slíbených pět procent stačí, souhlasí s nimi i zaměstnavatelé. Lékařské odbory ale stále trvají na deseti procentech. Do jednání se pravděpodobně vloží premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), odboráři se chtějí sejít právě s ním. 

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: CHROMORANGE/Bilderbox

Ministr zdravotnictví po jednání zopakoval, že na vyšší než pětiprocentní růst nejsou peníze. „Vnímám to jako vstřícný krok a jako maximum možného, co jsme schopni zafinancovat ze zdrojů veřejného zdravotního pojištění pro rok 2015,“ řekl Němeček. Takové navýšení si vyžádá více než tři miliardy korun. „Budeme dál jednat,“ dodal ministr.

Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková označila pětiprocentní nárůst za pozitivní vzhledem k tomu, že jednání před několika týdny začínalo na 3,5 procentech (více zde). „Pozitivní je i to, že navýšení je snad poprvé historicky kryto zdroji z veřejného zdravotního pojištění, to znamená, že to nejsou plané sliby,“ podotkla Žitníková. Zároveň připomněla dřívější závazky vlády a ministerstva, které dohromady tvoří deset procent.

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela by měl stát alespoň desetiprocentním zvýšením platů „zastavit exodus“ a vytvořit prostředí, v němž nebudou mít lékaři motivaci odcházet do zahraničí. Nyní tak údajně každý rok učiní kolem 500 doktorů.

Alternativa: druhé zvýšení v půli roku?

Odbory navrhly jako alternativu nárůst platů o 5 procent od ledna s tím, že by další navýšení mohlo následovat v červenci, po vyhodnocení ekonomické situace za první pololetí. „Je tu neustále otevřený prostor pro to, zda by bylo možné z veřejného zdravotního pojištění dát více. Pokusíme se sejít ještě s panem premiérem a znovu na základě ekonomických propočtů ještě jednou se zeptat na názor na úrovni vlády,“ avizovala Žitníková.

Firmy však se změnami odměňování v průběhu roku nesouhlasí, tlumočil stanovisko Unie zaměstnavatelských svazů její prezident Jiří Horecký. „Nebráníme se v průběhu příštího roku nějaké analýze, ale zásadně nesouhlasíme, aby došlo k jakékoliv změně pravidel odměňování v průběhu roku 2015, protože na to nebude možné reagovat v rámci úhradové vyhlášky,“ konstatoval Horecký. Úhradová vyhláška se mění vždy k prvnímu lednu.

Video Němeček: Pět procent je pro nás maximum možného
video

Němeček: Pět procent je pro nás maximum možného

Vláda minulý týden schválila navýšení tarifů o 3,5 procenta pro všechny státní zaměstnance už od listopadu, pošle na to miliardu korun. Jelikož do zdravotnictví tečou peníze prostřednictvím již zmíněné úhradové vyhlášky, mají se mzdy v nemocnicích zvýšit až po Novém roce. Němeček proto vyzval ředitele nemocnic, léčebných ústavů či léčeben dlouhodobě nemocných, aby zaměstnancům kompenzovali listopadové a prosincové navýšení v mimořádných odměnách (čtěte víc).