Němečtí strojvůdci vyhlásili od čtvrtka do pondělí stávku

Berlín - Strojvůdci největšího německého železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlásili stávku v osobní dopravě od čtvrtečních 02:00 do pondělních 04:00. Několikadenní protestní akce zasáhne regionální i dálkové vlaky. Patrně se projeví i na spojení Německa s Českem, stejně jako předchozích pět kratších stávek na německé železnici, které strojvůdci uspořádali od konce srpna.

Protestní akce je podle svazu přímý důsledek krachu dvoutýdenních jednání mezi odbory a vedením DB, kdy se obě strany nedokázaly dohodnout na pracovních podmínkách strojvůdců a na postavení svazu GDL uvnitř železničního koncernu.

Nadcházející stávka bude vůbec nejdelší v historii DB. V osobní dopravě potrvá 98 hodin, o 26 hodin víc než dosud nejdelší protestní akce strojvůdců v listopadu 2007. V nákladní dopravě bude nadcházející protest ještě delší, členové GDL zastaví práci už ve středu v 15:00 a obnoví ji až společně se strojvůdci osobních vlaků.

Německé dráhy znovu protestně zastaví provozČeska se stávka dotkne stejně jako při minulých protestech německých železničářů. „Mezinárodní vlaky přes Ústí nad Labem do Německa budou v době stávky začínat a končit v Drážďanech,“ sdělil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Dopravce podle něj chystá mimořádná opatření, aby všechny spoje jely na českém území podle jízdního řádu. Problémy by se nicméně mohly objevit u cestujících s místenkami, protože není jisté, zda se podaří dodržet původní řazení vlaků.


Spor mezi strojvůdci a vedením DB je dlouhodobý. Svaz GDL zpočátku požadoval především zvýšení platů o pět procent a zkrácení pracovní doby o dvě hodiny týdně. Nyní se průměrný plat strojvůdců pohybuje v závislosti na odpracovaných letech mezi 36 000 a 46 000 eury (998 000 a 1,27 milionu Kč) ročně. Strojvůdci u DB pracují 39 hodin týdně.

Po ústupcích obou stran v platové oblasti se ale jednání mezi odbory a vedením DB zasekly na sporu o postavení GDL v rámci DB. Svaz žádá, aby ho koncern uznal jako jediného zástupce strojvůdců, průvodčích i zaměstnanců jídelních vozů. Za strojvůdce GDL vyjednává dlouhodobě, zbývající profesní skupiny v rámci DB dosud zastupoval odborový svaz EVG, který má mezi nimi více členů než GDL a celkově zastupuje víc zaměstnanců železničního dopravce.