Slovenské vlaky budou zdarma i pro české důchodce a studenty

Bratislava – Bezplatné cestování vlakem na Slovensku, které pro děti, studenty a penzisty zavádí levicová vláda premiéra Roberta Fica, budou moci využít také Češi. Jízda vlakem zdarma se pro zmiňované kategorie cestujících totiž nebude vztahovat pouze na Slováky, ale na všechny občany Evropské unie.

Na bezplatné cestování získají od 17. listopadu nárok děti do 15 let, studenti denního studia, důchodci nad 62 let, jakož i osoby, které pobírají například invalidní nebo sirotčí důchod. Na pětimilionovém Slovensku se tato výhoda dotkne podle odhadu asi poloviny obyvatel.

Pro jízdu vlakem zdarma si lidé (s výjimkou dětí do šesti let) musejí nechat vystavit zvláštní průkaz. Češi starší 62 let podle státního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) předloží k žádosti pouze doklad totožnosti, studenti zase potvrzení školy, že navštěvují denní studium. Zájemce mladší 62 let, který pobírá některý typ důchodu, přiloží potvrzení o jeho přiznání. Průkaz na bezplatné cestování vystaví ZSSK ve svých pokladnách.

„Čeští důchodci starší 62 let předloží jen občanský průkaz a získají průkaz na bezplatnou přepravu. Platí pro ně, podobně jako pro slovenské penzisty nad 62 let, přechodné období a do konce března příštího roku budou dostávat jízdenku na bezplatnou přepravu na konkrétní jízdu jen na občanský průkaz,“ vysvětlila mluvčí ZSSK Jana Morháčová.

Kompenzace slev vyjdou státní kasu na stovky milionů

Bezplatné cestování vlakem bude platit ve všech státem dotovaných vlakových spojích, tedy i na regionální trati z Bratislavy do Komárna, kde osobní vlakovou dopravu zajišťuje český soukromý dopravce RegioJet. Naopak ve vlacích vyšší kategorie InterCity budou cestující nadále platit obvyklé jízdné.

Zavedení bezplatného cestování bude stát dopravcům kompenzovat. Slovenské ministerstvo dopravy odhadlo, že toto opatření přijde nejméně na 13 milionů eur (362 milionů korun) ročně, podle odborníků však budou finanční dopady mnohem vyšší.

Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura hodlá ve svých vlacích na Slovensku zavést bezplatné cestování nejen na spojích, které u něj objednává stát a kde mu poskytne kompenzace (tedy na lince z Bratislavy do Komárna). Zdarma budou pro děti, studenty a důchodce jezdit i vlaky RegioJetu na trasách Žilina–Košice a Bratislava–Košice. V těchto případech poskytne dopravce slevu na své komerční riziko a náhradu pak bude požadovat po slovenském státu. Pokud by ji nedostal, je ochoten se obrátit na soud.

Jednotky Siemens Desiro dopravce Regiojet při prezentační jízdě na Kozí dráze
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Českých drah se slovenské bezplatné cestování pro děti a důchodce nijak nedotkne. Jak uvedl mluvčí společnosti Petr Šťáhlavský, mezistátní vlaky si na hranicích přebírá slovenský personál a stejným způsobem, jak se rozdělují pracovní kompetence, se rozdělují i peníze z jízdného. Týká se to i vlaků pendolino, které na trať do Košic vyjedou od poloviny prosince.

Slovenské ministerstvo dopravy očekává, že bezplatné cestování přiláká do vlaků více cestujících. V souvislosti s tím by mělo dojít k přidání vlakových spojů. Podle listu Sme si ZSSK dokonce pronajala od Českých drah 40 starších osobních vagonů, které budou sloužit coby záloha v souvislosti s očekávaným zvýšeným počtem cestujících na železnici.

Slovenská vláda zatím neplánuje zavést bezplatné cestování i v autobusové dopravě, kterou si u dopravců objednávají jednotlivé kraje. Podle ministra dopravy Jána Počiatka má být pilířem veřejné dopravy železnice; autobusoví dopravci mají vozit cestující k vlakům, a nikoliv vlakům konkurovat. Slovenský Svaz autobusové dopravy v minulosti plány na zavedení bezplatného cestování vlakem kritizoval, může to prý vyústit v rušení autobusových linek.